'Dünyanın en güzel dillerinden birine sahibiz'

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türk milletinin bir kuş öksürüğü kadar zarif bir su şarıltısı kadar güzel ve zarif dünyanın en güzel dillerinden birine sahib olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Çünkü benim ülkemde Türkçenin kıymetini bilmeyenlerin sayısı artmaya başladı" diyen Arınç şunları söyledi: "Bir kuş öksürüğü kadar zarif bir su şarıltısı kadar güzel ve zarif dünyanın en güzel dillerinden birine sahibiz. Ama öyle bir eğitimin girdabından geçiyoruz ki onbeş yirmi kelime ile Türkçe konuşanların sayısı artmaya başladı. Veya argoyu Türkçe zannedenlerin sayısı artmaya başladı. Veya kelimelerin cümlelerin önünü yumruklayarak arkasını tekmeleyerek ortasını yamultarak konuşmaya başlayanlarnı sayısı artmaya başladı. Biz Türkçe'nin güzelliklerini yaşatmalı ve büyütmeliyiz. Onu en zengin kelime haznesi ile konuşmalıyız. Yazmalıyız söylemeliyiz. Şarkımızda folklorümüzde bütün zenginliği bütün haşmetiyle devam ettirmeliyiz."

4. Uluslararası Türkçe Olimpiyadı'nın muhteşem bir başarı olduğunu ifade eden Arınç, "Bu başarılmıştır. Bu çocukların hiçbirisi dublör kullanmıyor kendileri geldi. Üç yıldır niçin geçiktiğimi bende bilmiyorum. Arkadaşlarıma söyledim Türk milleti adına yapılan bu önemli çalışmayı TBMM olarak ödüllendireceğiz. Kendi alanında başarılı olan gençlerin hepsine TBMM Özel Ödülü takdim edeceğiz." diye konuştu.

Yarışmaya katılan her öğrencinin ödüllendirilmesi gerektiğine inandığını kaydeden Arınç, "Ödülleri üçle beşle sınrlarsak hepimiz üzülürüz. Az veya çok Türkiye'ye geldikleri için Türkçe konuştukları ve Türkiyeyi sevdikleri için hepimiz ödül vermeliyiz. Hiçbiri gözyaşına boğulmadan ayrılmalı. Onları ödülsüz bırakmayalım eksik olursa ben tamamlayacağım." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious