Dünyanın en ince televizyonu

Dünyanın en ince televizyonu.12129
  • Giriş : 30.10.2008 / 12:35:00

Tayvanlı panel üreticisi Chi Mei dünyanın en ince OLED düz panel televizyonunu üretti. Bu televizyonun inceliği sizi hayrete düşürecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Chi Mei tarafından üretilen ve Japonya'daki Flat Panel Display International etkinliğinde ziyaretçilere gösterilen 25 inçlik (63,5 cm), OLED teknolojisine sahip televizyon, sadece 1 mm olan kalınlığıyla ve 1366x768 piksellik HD'ye yakın kalite (HD Ready) sunan çözünürlüğüyle dikkatleri çekiyor.

Sony'yi Geçti

Zamanında Sony tarafından üretilen 3 mm kalınlığa sahip olan XEL-1 isimli OLED televizyon, en ince ekran olarak tanıtılmıştı. Şimdi ise en büyük LCD panel üreticilerinden olan Chi Mei, bu alandaki rekabeti kızıştırarak biçimde sadece 1 mm kalınlığa sahip bu ekranıyla rekoru ele geçirmiş durumda.

OLED Nedir?

OLED, Organic Light Emitting Diode, yani organik ışık yayan diyot olarak anılan, yeni nesil bir ekran teknolojisi olarak, LCD'nin tahtına aday gösterilen bir teknolojidir. Bu panellerde, ekrandaki her bir piksel kendi kendisine ışık yayma yeteneğine sahiptir. Dolayısıyla LCD'lerde yaşanan karanlık yerlerdeki ışık sızıntıları veya geç tepki verme gibi sorunlar OLED ekranlarda daha az yaşanmaktadır.

SHIFTDELETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*