Dünyanın en pahalı başkenti Oslo

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Norveç'in başkenti dünyanın en pahalı kenti olmaya devam ederken Norveçlilerin alım gücünde gerileme yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsviçre'nin önge gelen bankalarından USB'nin 71 ülkenin başkentleri arasında yaptığı fiyat ve alım gücü seviyelerinin karşılaştırmasında, Oslo en pahalı şehir ünvanını elinde tutuyor. Bununla birlikte, alım gücü olarak 15. sıraya geriledi.

Bankanın araştırmasına göre Oslo, Londra, Kopenhag, Zürih ve Tokyo dünyanın en pahalı 5 başkenti. Çalışanına en çok maaş veren ülkeler listesinin ön sıralarında İskandinav ülkeleri, İsviçre ve ABD geliyor. Asya ülkelerinde çalışan işçiler dünyanın diğer yerlerinde çalışanlardan daha fazla saat çalışırken yıl bazında 50 gün daha fazla işyerine vakit harcıyor.

122 ürün ve servis üzerinden yapılan araştırmada Oslo en pahalı başkent olurken ev ve işyeri fiyatları sıralamasında Londra ve NewYork başı çekiyor.

İsviçre şehirlerinden olan Zürih ve Cenevre, dünyanın en yüksek alım gücüne sahip şehirleri olarak ön plana çıkmakta. Diğer ülkelerin tersine, İsviçre ve İskandinav ülkelerinde öğretmenler ve otobüs şoförleri en yüksek kazanan iş grupları arasında yer alıyor.

Alım gücü sıralamasında 15. sırada yer almak Norveçli otoriteler tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Oslo üniversitesinden Prof. Steinar Holden, "Oslo'nun alım gücü olarak 15. sıraya gerilemesi çok şaşırtıcı" dedi. Prof. Holden, ayrıca, Frankfurt, Münih, Berlin gibi Almanya şehirlerinin alım gücü sıralamasında Oslo'nun üstünde olmasının çok ilginç olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious