Dünyanın en popüler sekizinci web sitesi

Dünyanın en popüler sekizinci web sitesi.21117
  • Giriş : 18.01.2008 / 17:31:00

"Wikipedia, insanların üretilen tüm bilgiye serbestçe ulaşabilecekleri bir dünya yaratacak"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İnternetin özgür ansiklopedisi olarak tanınan Wikipedia ile Wikia Search'ün kurucusu Jimmy Wales, Wikipedia'nın, insanların üretilen tüm bilgiye serbest ulaşım sağlayabilecekleri bir dünya yaratacağını söyledi.

İnternetin özgür ansiklopedisi olaraktanınan Wikipedia ile Wikia Search'ün kurucusu Jimmy Wales, Wikipedia'nın, insanların üretilen tüm bilgiye serbest ulaşım sağlayabilecekleri bir dünya yaratacağını söyledi.

İnternet üzerinden kapalı zarf usulü ihale sistemi ile alışveriş olanağı sunan Altivi tarafından düzenlenen, internette içerik, özgürlük ve sorumluluk konularının tartışıldığı "Altivi ile Sınırsız Dünyanın Liderleri" seminerine katılan Wales, yaptığı konuşmada, Wikipedia'nın çok radikal bir fikre dayandığını kaydetti.

Wales, "İdeal ansiklopedi radikal olmalıdır, güvenli olmayı bırakmalıdır. Wikipedia, gezegendeki herkesin üretilen tüm bilgiye serbest ulaşım sağlayabildiği bir dünya yaratacak" dedi.

Wales, Wikipedia'nın pek çok dilde binlerce gönüllünün yaptığı serbest lisanslı bir ansiklopedi şeklinde faaliyet gösterdiğini, Wikimedia Vakfına bağlı, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunu anlattı.

Vakfın çeşitli projeleri olduğunu bildiren Wales, "Wictionary" adlı sözlükle, "Wikinews" adlı vatandaş gazeteciliğinin bunların en iyi örnekleri olduğunu söyledi.

Pek çok insanın dünyanın herhangi bir yerinde Wikipedia'ya ait bir kampüs ya da bina olduğunu ya da binlerce kişinin çalıştığını düşündüğünü dile getiren Wales, bunun doğru bir düşünce olmadığını ve yalnızca 12 çalışanının bulunduğunu kaydetti.

Dünyanın en popüler sekizinci web sitesi

Jimmy Wales, Wikipedia'nın çok popüler bir web sitesi olduğunu kaydederek, web sitelerinin trafiğini inceleyen "Alexa" adlı web sitesine göre, Wikipedia'nın dünyada 8'inci, Almanya'da 7'nci, Hindistan'da 11'inci, Japonya'da 9'uncu, İran'da ise 14'üncü sırada yer aldığını söyledi.

İran'da 14'üncü sırada olmayı çok heyecan verici bulduğunu dile getiren Wales, "İran, genellikle pek Wikipedia'nın aydınlanma değerleriyle bağdaşan bir ülke gibi görünmeyebilir.

Ancak, Wikipedia İran'ın imajına rağmen burada da popüler ve çok önemli bir web sitesi haline gelmiş durumda" dedi.

Wales, 2 milyondan fazla makaleye sahip olan İngilizce Wikipedia'nın, en büyük ve en kapsamlısı olduğunu belirterek, Almanca ve Fransızca 500 binden fazla, Japonca, İtalyanca, Portekizce, Felemenkçe ve İspanyolca'da 250 binden fazla makale barındırdığını söyledi.

Türkçe Wikipedia'da ise yaklaşık 98 bin makale olduğunu ifade eden Wales, "Biz kendimizi global bir proje olarak düşünüyor ve her yerde olmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Wales, amaçlarının tüm bilgilere serbest erişimi sağlamak olduğunu ifade ederek, "Bunun çok özel bir anlamı var. Yalnızca parasız anlamında serbest değil, aynı zamanda konuşma özgürlüğü anlamında da serbest" dedi.

Jimmy Wales, kâr amacı güden, reklama dayalı ve ticari bir kurum olan "Wikea" adında bir şirket de kurduğunu kaydederek, burada da serbest lisanslama modeli kullandıklarını ve işbirliği kültürü yaratmak istediklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious