Dünyanın en şık erkeği Atatürk!

Dünyanın en şık erkeği Atatürk!.16240
  • Giriş : 08.07.2009 / 08:36:00
  • Güncelleme : 08.07.2009 / 11:06:53

Benazus, Ulu Önder ve Türk yakın tarihini anlatan kitaplarının da olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Benazus, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar felsefe, deneme kitapları yazdığını, 7 yaşında tanıştığı Mustafa Kemal Atatürk'e duyduğu hayranlık nedeniyle Ulu Önder ve Türk yakın tarihini anlatan kitaplarının da bulunduğunu belirtti.

Ulu Önder'in fotoğraflarını edinebilmek amacıyla "dünyanın öbür ucuna" günübirlik geziler yaptığını anlatan Benazus, 4 bin 800 Atatürk fotoğrafı topladığını söyledi.

Yaşının 80'e ulaştığını ve Atatürk fotoğraflarını toplumla artık paylaşması gerektiğini ifade eden Benazus, "Bu fotoğraflar, Atatürk'ü çağdaş giyim kuşamıyla öne çıkaran fotoğraflar. İçinde hiçbir asker fotoğrafı, savaş fotoğrafı yok. Tamamıyla giyim kuşamını tanıtmak istiyoruz. Çünkü o, Dünya Kadınlar Birliği tarafından Dünyanın En Şık Giyinen Erkeği olarak ilan edilmiştir" dedi.

KİTAPTA 555 ATATÜRK FOTOĞRAFI VAR

TUDEM Eğitim Hizmetlerinden çıkan Çağdaş Atatürk Fotoğrafları kitabında555 fotoğraf bulunduğunu anlatan Hanri Benazus, kitabın ikinci cildinin deyayımlanacağını, böylelikle 1111 Atatürk fotoğrafını toplumla paylaşacağını dile
getirdi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün hiç yayımlanmamış fotoğraflarının da kitapta yeraldığına dikkati çeken Benazus, şunları söyledi: "Fotoğrafların yüzde 80, hatta yüzde 90'ı benim koleksiyonumdan.

Negatifleri, hatta cam negatifleri bende olan fotoğrafları var. Gün geldigünübirlik Amerika'ya gidip geldim bu fotoğrafları toplamak için. 1921'de bir Amerikalı gazeteci, Atatürk ile röportaj yapmak için buraya gelmiş ve 2 fotoğraf çekmiş. Gidip aldım. Öyle büyük bir tutkum var açıkçası.

Allah kısmet ederse bir vakıf kuracağım ve bu fotoğraflar benim değil, toplumun malı olacak. Çocuklarım da bunu gayet iyi takdir ederler, ama ben nesiller geçtikçe bu koleksiyonun benim paralelimde bir değerlendirmeye tabii tutulmayacağını düşünüyorum. İstiyorum ki vakıf kurayım ve bu zenginliği topluma mal edeyim."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious