Dünyanın en uzun hızlı tren hattı yapılıyor

Dünyanın en uzun hızlı tren hattı yapılıyor.36008
  • Giriş : 18.04.2008 / 18:41:00

Dünyanın en uzun hızlı tren hattı olacak Pekin-Şanghay hattının inşası başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toplam uzunluğu 1300 kilometreyi, maliyeti de 220.9 milyar yüeni (31.5 milyar ABD Doları) bulacak Pekin-Şanghay hattında, hızı saatte 350 kilometreyi bulacak trenle daha önce 10 saat süren yolculuk 5 saate inecek.

Şinhua haber ajansının haberinde, hızlı tren hattının, Çin'in kendi olanaklarıyla tasarlanıp geliştirildiği ve donanımların tamamının Çinli işletmeler tarafından üretildiği bildirildi.

-ÇİN-RUSYA İSTİŞARELERİ

PEKİN (A.A) - Çin ve Rusya arasındaki Stratejik İstikrar İstişareleri Pekin'de yapıldı.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Hı Yafey ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Kislyak'ın başkanlık ettikleri görüşmede, uluslararası güvenlik, bölgesel sıcak konular, çok taraflı silah kontrolü ve kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi konuları ele alındı.

İstişarede, mevcut uluslararası durum karşısında, küresel stratejik istikrarın korunması, ülkeler arasında karşılıklı güvenin artırılması, uluslararası anlaşmazlıkların barışçı yollarla çözülmesi, çok taraflı silah kontrol sürecinin desteklenmesi ve kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesinin, dünyanın barış ve güvenliği açısından taşıdığı önem vurgulandı.

Çin Uluslararası Radyosunun haberinde, iki ülke arasındaki yakın istişarelerin sürdürüleceği kaydedildi.

-LASA OLAYLARININ FAİLİ 71 KİŞİ YAKALANDI

PEKİN (A.A) – Tibet Özerk Bölgesi'nin merkezi Lasa'da 14 martta meydana gelen olayların faili oldukları ileri sürülen 170 kişiden 71'i yakalandı.

Çin Merkezi Televizyonu CCTV'nin haberinde, aranan kişilerden 11'inin teslim olduğu bildirildi.

Haberde, yerel makamların açıklamasına dayanılarak 170 kişinin olaylara karıştığının delillerle kanıtlandığı ileri sürüldü.

-ÇİN GAZETESİNDEN DALAY LAMA'YA AĞIR SUÇLAMA

PEKİN (A.A) – Çin'in önemli gazetelerinden Guangming Günlüğünde yer alan yazıda, Tibet'in sürgündeki lideri Dalay Lama'ya ağır suçlamalar yöneltilerek, “Dalay Lama kliğinin gerçek hedefinin, insan haklarının kırıntısının bile olmadığı, toprağa bağlı kölelik rejimine geri dönmek olduğu" iddia edildi.

Yazıda, Tibet'te 1959'a kadar süren feodal kölelik rejiminde, birkaç üst düzey rahip, aristokrat ve köle sahibinin, bölge nüfusunun yüzde 95'ini oluşturan köleleri siyasi, insani ve düşünsel olarak ezdiği görüşüne yer verildi.

Yazıda, Dalay Lama'yı bir "insan hakları savunucusu" olarak gören bazı Batılı politikacıların, Dalay Lama'nın Tibet'te yeniden toprağa bağlı kölelik rejimi kurma hayalinden hiçbir zaman vazgeçmediği gerçeğini görmeye ve Çin'e, ''yanıltıcı gözlüklerini'' çıkarıp bakmaya yanaşmamalarını anlamanın güç olduğu ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious