Dünyanın en uzun pastası

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Ergün, Alanya'da 15 Nisan 2006 tarihinde 2 bin 720 metre uzunluğunda pasta yapılarak kırılan, ''Dünyanın en uzun pastası'' rekoruna ilişkin belgenin Alanya'ya geldiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği (AKPAB) Başkanı Bayram Ergün, Alanya'da 15 Nisan 2006 tarihinde 2 bin 720 metre uzunluğunda pasta yapılarak kırılan, ''Dünyanın en uzun pastası'' rekoruna ilişkin belgenin Alanya'ya geldiğini bildirdi.
AKPAB Başkanı Bayram Ergülen ve birliğe üye aşçılar, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nu makamında ziyaret ederek, tescil edilen rekora ilişkin belgenin kopyasını hediye ettiler. Ergün, Guinness Rekorlar Kitabı'na kabul edildiklerinin resmi olarak 7 Mart 2007'de bildirildiğini, belgelerini ise 19 Mart Pazartesi günü teslim aldıklarını kaydetti.
35 tesis, 285 aşçı ve halkın desteğiyle gerçekleştirilen rekora bütün tesislerin, işletmelerin ve aşçıların sahip çıkmasını beklediklerini belirten Ergün, ''Bu rekor Alanya'nın uluslararası bir sembolü oldu. Türkiye açısından da Alanya açısından da önemli olduğu düşüncesindeyiz. Herkesten tanıtımlarında yer vermelerini bekliyoruz. Rekorlar kitabına kabul edildiğimiz resmileşti. Rekorumuz kitabın gelecek yılki baskısına girecek'' dedi.
Ergün, Başkan Sipahioğlu'ndan 2 bin 720 metrelik pastanın yapıldığı cadde olan Keykubat Caddesi'ne pirinçten bir plaket yapılmasını talep etti.
Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ise elde edilen rekorun, birlikte çalışmanın, el ele vermenin zafer sembolü olduğunu kaydetti. Rekorun Alanya'nın uluslararası tanıtım sembolü olduğunu belirten Sipahioğlu, ödüle sahip çıkılması gerektiğini söyledi.
Alanyalı aşçılar, 15 Nisan 2006 da 2 bin 720 metre, 21 santimetre uzunluğunda dünyanın en uzun pastasını yaparak rekor kırmışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious