Dünyanın en yaşlı insanı Adıyaman'da

Dünyanın en yaşlı insanı Adıyaman'da.8806
  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Dünyanın en yaşlı insanlarından birisinin Adıyaman'da yaşadığı iddia edildi. 125 yaşındaki Besime Beke, bugüne kadar 5 savaş gördüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Daha önceden 122 yaşındaki Şanlıurfalı Zehiye Balşak ve 122 yaşındaki Bitlisli Seher Bulut dünyanın en yaşlı insanları olarak biliniyordu. Fakat Adıyamanlı Besime ninenin Mustafa Kemal Atatürk ile aynı yılda doğduğu ortaya çıktı. Besime nine, şimdi dünyanın en yaşlı insanlarından birisi olarak biliniyor.

Adıyaman'da ikamet eden Besime ninenin 10 çocuğu var. Bunlardan 5'ini kaybeden Beke'nin şimdi 5 çocuğu ve 200 üzerinde torunun olduğu söyleniyor.

Torunlarından Abidin Sevim, kızı Nazlı Sevim ve torununun torunu olan Hüseyin Sevim ile birlikte yaşayan, Besime nine bugüne kadar yaşının hep 98 olduğunu sanıyordu. Bir gün torunu Abidin Sevim tarafından hastaneye gözünü muayene etmeye götürüldü.

Besime ninenin bilgisayara kaydı yapıldığı esnada görevli memurun nineniz 125 yaşında mı? sorusu ile karşı karşıya kalmış torunu Abidin. Bunun üzerine şaşkınlığını gizleyemeyen Abidin Sevim, durumu annesiyle paylaştı. Duyma sorunu yaşayan Besime nine bugüne kadar hastaneye sadece göz için gittiğini söylüyor.

Hiçbir sağlık sorunu bulunmayan Besime nine, tavuk eti yemek yerine kara et ile besleniyor. Bunun dışında herhangi bir farklı beslenme yöntemi uygulamadığını söyleyen Besime Beke, nazar olmaktan korktuğu için herkesten yaşını gizli tuttuğunu söyledi.

Atatürk ile aynı tarihte doğan Besime nine, bugüne kadar Rus, 2. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve Kıbrıs Harbi olmak üzere toplam 5 savaş gördüğünü, bunlardan da sadece 3 savaşı hatırladığını ifade etti.

O zaman da insanların çok yardımsever olduğunu söyleyen Besime nine, şimdilerde kimsenin kimseyi düşünmediğini belirtti. Şimdi, Besime ninenin yeni nüfus cüzdanının çıkması için nüfus müdürlüğü Besime nineyi bekliyor.

Eşinin savaşa gittiğini bir daha da daha gelmediğini söyleyen Besime Beke, eşinin ölüm tarihini hatırlamıyor. Herhangi bir rahatsızlığı bulunmadığını söyleyen Besime nine, Osmanlı döneminde savaşa giden akrabalarının bir daha geri gelmediğini hatırlıyor.

Atatürk'ün ismini duyduğunu ancak görmediğini belirten yaşlı kadın, sağlığını sadece hayvansal gıdalarla beslenmeye borçlu olduğunu ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious