Dünyanın en zayıf solu Türkiye'de

Dünyanın en zayıf solu Türkiye'de.10039
  • Giriş : 09.03.2008 / 17:06:00

ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, dünyanın en zayıf solunun Türkiye'de olduğunu öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uras, ''Ufuk Uras Seçmenleriyle Buluşuyor'' başlıklı toplantılar kapsamında Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi'nde İstanbul 1. Bölge'deki bazı seçmenlerle bir araya geldi.

Uras, toplantı öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, TBMM'de yaptığı çalışmaları belli aralıklarla seçmenine anlatmak için bu yolu seçtiğini belirterek, toplantıda her yıl itibarıyla bir bilanço çıkarıp ''Ne yaptık?'', ''Ne taahhüt ettik?'' ve ''Bundan sonra ne yapacağız?'' şeklindeki sorulara cevap aranacağını ifade etti.

2009 yılında yerel seçimlerin yapılacağını hatırlatan Uras, ''Bu toplantıda, sol olarak bundan sonra izlenecek yolu belirlemek için tartışacağız. Toplantının, milletvekili ve seçmen ilişkisi açısından bir model olacağını düşünüyorum. Hedefimiz, solda yeni bir merkez oluşturmak ve bir iradenin buralardan çıkmasına zemin oluşturmak. Dolayısıyla yerel seçimler için bir ortak irade belirlemek'' dedi.

Toplantının önemli olan kısmının, doğrudan demokrasiyi vurgulayarak önümüzdeki yerel seçimlere hazırlanmak ve seçilmek isteyenin bir liderin dudağı arasında olmadığını göstermek olduğunu anlatan Uras, ''Paraşütle inecek adayları kabul etmiyoruz. Zira, Ankara'dan adaylar atandığı zaman bölge ile ilişkisi iyi olmuyor. Her bölge kendi adayını kendi seçsin. AKP'ye karşı tek adayda anlaşalım'' diye konuştu. Uras, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Tek adayda anlaşmak istiyoruz. Yerel seçimlerde bunu yapmazsak nerede yapacağız? Bu demokrasinin bir modeli. Türkiye solunun paradigmalarının gözden geçirilmesini istiyoruz. Vizyonunu gözden geçirmeli... Dünyanın en zayıf solu Türkiye'de... Halkı eleştirerek bu iş yürümez. Demek ki bizde bir yanlışlık var. Geniş kitlelerle solu buluşturmak istiyoruz. Bu toplantıyla bunu başlatacağız ve bu konudaki kurumsallaşmanın ilk adımını atmış olacağız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious