Dünyanın en zeki 45 öğrencisinden ikisi Türk

Dünyanın en zeki 45 öğrencisinden ikisi Türk.14747
  • Giriş : 07.04.2008 / 13:53:00

Gaziantepli iki öğrenci dünyanın en zeki 45 öğrencisi arasına girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gaziantep Kolej Vakfı (GKV) öğrencileri Ece Çakıcı ve Barış Ersoy, dünyanın en zeki 45 öğrencisi arasına girmeyi başararak, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen Benjamin Franklin Transatlantik Burs Programı’na katılmayı hak etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 35 Avrupa ve Asya Ülkesi’nden yüzbinlerce öğrenci arasından seçtiği 45 öğrenciye verdiği Benjamin Franklin bursunu kazananlar arasında Gaziantep Kolej Vakfı öğrencileri Ece Çakıcı ve Barış Ersoy da yer aldı. Okulda düzenlenen törende ABD Adana Konsolosu Eric Green, 2 Türk öğrenciyi ellerini havaya kaldırarak konuklara tanıttı. Konsolos Green, “İşte dünyanın en zeki 45 öğrencisinden ikisi. Benjamin Franklin bursu dünyada sadece 45 öğrenciye veriliyor. Bu bursu Gaziantep Kolej Vakfı’ndan iki öğrenci kazandı. Bu çocuklarımız dünyanın burs kriterlerine uyan en zeki çocuklarıdır. Öğrencileri, ailelerini ve okul yönetimini kutluyorum” dedi.

GKV Mütevelli Heyeti Başkanları Nüket ve Celal Ersoy da, öğrencilerin dünya başarısından dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Ne mutlu bizlere ki, hizmetlerimizin meyvelerini görüyoruz. GKV dünya standartlarında eğitim yapan önemli bir eğitim kurumudur bu başarı bunun en önemli göstergesidir” diye konuştu.

BU GURUR TÜRKİYE’NİN

Yazılı ve sözlü mülakatlarda üst düzey İngilizce bilgisi ve uluslararası ilişkilere yönelik liderlik potansiyeli, sosyal konulara ve ders dışı etkinliklere ilgi, yüksek akademik başarı ve gönüllü toplum hizmetlerine istekli olma ve gelişmiş özgüven koşullarını taşıdıkları için dünyanın en zeki 45 öğrencisi arasına girmeyi başaran Ece Çakır ve Barış Ersoy, “Bu gurur hem okulumuz, hem Gaziantep, hem de Türkiye’nindir” dedi.

Benjamin Franklin Transatlantik Burs Programı kapsamında düzenlenen Gençler için Yaz Enstitüsü’nün 28 Haziran- 23 Temmuz arasındaki The Foiunders seansına katılacak Barış Ersoy ile 5- 30 Temmuz 2008 arasında gerçekleştirilecek The Diplomats seansında Türkiye’yi temsil edecek Esra Çakır’ın ulaşım, konaklama, eğitim ve benzeri tüm giderleri ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından karşılanacak. Bu programlarda, liderlik, medya eğitimi, ortaklaşa proje geliştirme, gönüllü toplum hizmeti, eğitsel geziler ana başlığındaki etkinliklere katılacak olan GKV öğrencileri, North Carolina eyaleti Winston- Salem şehrinde bulunan Wake Forest Üniversitesi’nin akademisyenleri denetiminde de ortak bir proje üretecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious