Dünyanın en zeki insanı ne diyor?

  • Giriş : 16.02.2006 / 00:00:00

Dünyanın en zeki insanı olarak bilinen Dağıstan Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadia Camukova, dünyada en üst noktada siyasetin görüldüğünü belirterek aslında en üst noktada eğitimin kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 'Dünya Bilim Kurgusu ve Türkiye' konulu söyleşiye 199.37 IQ'su ile dünyanın en zeki insanı olarak bilinen Prof. Dr. Camukova konuşmacı olarak katıldı.

Sadece bilgiyi edinmekle sınırlanmayıp eğitimin kullanılması gerektiğini ifade eden Camukova, "İnsanların alabileceği bilgiyi vermek, alınan bilgiyi kullanabilmek eğitimdir. Okuma-yazmayı öğrenmek eğitim değildir. Onlar eğitimin ilk aşamasıdır. İnsanın elektriği kullanması gibi yazıyı okumada kullandığı bir araçtır. Eğitim daha ağır şekilde kendini tanıtmalı, dünyamızda ve geleceğimizde yer almalıdır. Dünyada ne yazık ki en yüksek nokta olarak siyaset görülüyor. Halbuki kişilere göre bu yüksek noktalar değişebilir. Sanatçıya göre sanattır. Bana göre ise en yüksek nokta eğitimdir. Eğitim, sanat, kültür,sağlık, siyaset gibi konular bana göre birer çarktır. Bu çarklar birbirlerine bağlıdır. Bu çarklar birbirinin desteğiyle dönmektedir. Ama bu çarkların hepsinin desteğiyle dönen bir çark vardır. O, siyaset çarkıdır. Bu kadar çark kendi içerisinde dönüp, kendi güçlerini harcayarak siyaset çarkını döndürmek zorunda. Çünkü, siyaset çarkı da strateji çarkını döndürüyor. Her türlü konu da stratejiye göre şekilleniyor." diye konuştu.

Dünyanın gelişiminde planların artık 100 yıllık değil en az 500 yıllık yapılması gerektiğini ifade eden Camukova, "Bir saniyede alış-veriş yaptığımız bir dönemde biz planımızı bugünkü hızımıza göre en az 500 yıllık yapmak zorundayız. Çünkü, zaman öyle gerektiriyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious