Dünyanın gözü DTP'de

  • Giriş : 04.08.2007 / 08:05:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:42:16

Dünyanın en büyük iki haber ajansı, DTP’li vekillerle ayrı ayrı röportaj yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın en büyük iki haber ajansı Associated Press ve Reuters, bugün Meclis'te yemin edecek Kürt milletvekilleriyle ayrı ayrı röportaj yaptı. Sırrı Sakık, Ahmet Türk, Sebahat Tuncel gibi isimlerle konuşan ajansların yorumları ve milletvekillerinin ifadeleri şöyle:

PKK şüphesi
Onlar bazıları için terörist sempatizanı, diğerleri için ise Kürtleri şampiyonu. Cumartesi günü PKK ile ilişkisi olduğu söylenen bir parti tarafından desteklenen 21 milletvekili Meclis'teki yemin törenine katılacak. Böylece grup 1994 yılından beri ilk kez mecliste temsil edilecek.

Birçok Kürt için DTP'nin hayata dönmesi, hakları için savaşta yeni bir dönemi ifade ediyor. Ama birçok Türk de ABD ve AB tarafından terörist olarak adlandırılan ve ayrı bir Kürt devleti kurmak için savaşan PKK'nın etkisi altında olduğundan şüphelenilen bu partiden korkuyor.
DTP'nin liderlerinden Ahmet Türk, AP'ye verdiği röportajda “Eğer devlet Kürtler'i yabancılaştırmak istemiyorsa grubumuzu dinlemeli. Biz de şiddetin ve çatışmaların bitmesini istiyoruz. Çözümü barışçıl ve demokratik yollarda arıyoruz” dedi. Ama Türk zaman zaman sivillere ve Ordu hedeflerine saldıran PKK'yı terörist olarak nitelendirmeyi de reddetti.

Tuncel de konuştu

Yeni milletvekillerinden biri de PKK üyesi olduğu gerekçesiyle 9 aydır hapiste olan ve seçimleri kazanınca dokunulmazlık sayesinde serbest kalan Sebahat Tuncel... Tuncel “Benim, Türkiye'nin AB'ye giden merdivenleri sayılan İstanbul'dan seçilmem sadece güneydoğudaki değil, batıdaki insanların da barış istediğini gösteriyor” dedi. Millietçi bir grubun başkanı olan Ümit Özdağ ise “Bu insan, Türk askerlerini, vatandaşlarını öldürmeye yönelik planların bir parçası oldu” yorumunu yapıyor.

'Demokrasi istiyor'

Reuters ise DTP'li Sırrı Sakık ile görüştü. Sakık uluslararası haber ajansına “Kürtler devlet istemiyor, demokrasi istiyorlar. Eğer Kürtler oylarıyla mecsile milletvekili yolluyorsa, gücü olanlar bundan ders çıkarmalı” dedi. Sakık “Bütünlüğünü koruyan bir Türkiye'de hep birlikte çözmek istiyoruz. Anayasa ve kanunların güvencesi altında kimliğimizi ifade etmek ve görüş birliğiyle silahları ve şiddeti gündemden kaldırmak istiyoruz” diye konuştu.

GRUP SALONUNU BEĞENMEDİ

DTP liderleri Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk ile birlikte TBMM'deki Dilekçe Komisyonu odasına gitti. Burada incelemelerde bulunan Türk, önerilen yerleri yetersiz bulduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious