Dünyanın gözü Lübnan'da

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

İsrail'in saldırıları sonrası gözler Lübnan'a çevrildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'da yaşayan yüz kadar Alman vatandaşının konvoylar halinde Suriye'ye tahliye edildiğini açıkladı.

Bakanlık sözcüsü, Lübnan'daki Alman Büyükelçiliğinin talepte bulunan bütün Alman vatandaşlarına yardım etmeye çalıştığını söyledi. Lübnan'da yarısı çifte vatandaş, bin 100 kadar Almanın yaşadığı belirtiliyor. Bakanlık, Alman vatandaşlarına Lübnan'a gitmeme çağrısını da yineledi.

-FRANSA-

Bu arada, Lübnan'daki Fransız vatandaşlarının tahliyesi için ilk geminin Fransa'dan ayrıldığı bildirildi. Donanma sözcülüğünden yapılan açıklamada, Fransız Donanmasına ait ilk geminin bu akşam saatlerinde güneydeki Sete'den demir aldığı, ''Jean de Vienne'' fırkateyninin perşembe günü bölgeye ulaşmasının beklendiği belirtildi. Açıklamada, ikinci geminin ise yarın öğleden sonra yola çıkacağı kaydedildi.

Fransa Başbakanı Dominique de Villepin de Lübnan'dan ayrılmak isteyen Fransız vatandaşlarına sivil ve askeri deniz ve hava yollarının tahsis edileceğini söyledi. Fransa Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, Lübnan'daki Fransa konsolosluk servislerine 17 bin Fransız kayıtlı bulunuyor, ancak tatil dönemi dolayısıyla bunların hepsinin bölgede Lübnan'da olup olmadığı kesin olarak bilinmiyor.

-İNGİLTERE-

İngiltere'nin de olası tahliye işlemlerinde kullanılmak üzere Ortadoğu'ya 2 savaş gemisi gönderdiği bildirildi. İngiltere Savunma Bakanlığı, uçak gemisi HMS Illustrious ile HMS Bulwark gemilerinin bölgeye gönderileceğini, ancak bu gemiler için ''özel bir görev'' talimatı alınmadığını açıkladı.

Sky News televizyonundaki haberde de kısa süre önce Akdeniz'de devriye gezen uçak gemisi Illustrious'un şu anda Cebelitarık'ta demirli olduğunu ve aslında Portsmouth'a dönmesinin planlandığını, HMS Bulwark'ın da kısa bir süre önce Körfez'de görevde olduğu belirtildi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İngiliz vatandaşlarına Lübnan'a seyahat etmeme uyarısında bulunmuştu. Lübnan'da 10 bin civarında İngilizin yaşadığı belirtiliyor.

-VENEZÜELA-

İsrail'in Lübnan ve Filistin topraklarına düzenlediği saldırıları kınayan ülkeler arasına Venezüela da katıldı. Venezüela Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ''İsrail'in son günlerde Filistin ve Lübnan'da halka ve altyapıya düzenlediği ölçüsüz saldırılarının kınandığı'' belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious