Dünya'nın gözü Türkiye'de

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Papa 16'ncı Benedict'in yarın yapacağı Türkiye ziyareti ve öncesinde yapılan protesto gösterileri dünyada geniş yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İNGİLTERE

Financial Times: Gazete, 'Türkiye seyahati inançlar arası bir sınavdır' başlıklı haberinde, "Papa 16'ncı Benedict'in yarın başlayacak olan Türkiye ziyaretinin 21 aylık papalığının en hassas dış ziyareti olacağından şüphe yok" diye yazdı.

Haberde, "Ancak Türkler Benedict'i 2004 yılında söylediği 'Avrupa Birliği Türkiye'yi üye olarak kabul etmemelidir çünkü Türkiye daima Batı'yla ters düşmüştür' şeklindeki sözleriyle hatırlayacak" görüşü dile getirildi.

The Guardian: Gazete, "Papa'nın Türkiye ziyaretinin odak noktası Türkiye'deki Hıristiyan azınlıkların özgürlükleri olacak" diye yazdı.

Gazete bu yıl aralarında Karadeniz'de bir Katolik rahibin öldürülmesi olayının da bulunduğu Hıristiyanlık karşıtı birkaç şiddet eylemi meydana geldiğini hatırlattı.

The Independent: Gazete, Papa'nın ziyaretiyle ilgili yayımladığı başyazısında, "Bu paçalarından ağır simgeler akan bir ziyaret. Hem Papa hem de evsahibi yaygın olan Doğu ile Batı arasında medeniyetler savaşının kaçınılmaz olduğu fikrini ateşleyecek bir harekette bulunmaktan kaçınmalılar" diye yazdı.

The Daily Telegraph: The Daily Telegraph ise haberinde, "Vatikan bu ziyaretle aynı zamanda birkaç hafta önce Rum kesimi lideri Tasos Papadopulos'a yaptığı kişisel ziyaret sonrası Türk hükümeti ile yaşanan siyasi gerginliği gidermeye çalışıyor" görüşüne yer verdi.

The Times: Çelik yelek giyebilir
İngiliz Times gazetesi, Papa 16’ncı Benedikt’in geleneksel olarak kullandığı özel “Papamobil"i Türkiye ziyaretinde kullanmayı reddedip yerine normal zırhlı araca binmek istemesi nedeniyle Vatikan’ın endişeli olduğunu belirtti.

Times gazetesinin Roma muhabiri Richard Owen tarafından kaleme alınan haberde, Vatikan’ın Papa 16’ncı Benedikt’in güvenliği konusunda kaygılı olduğu ifade edildi. Papa’nın geleneksel olarak “Papamobil" olarak bilinen özel aracı kullandığı hatırlatılan haberde, ancak 16’ncı Benedikt’in Türkiye’de bu aracı kullanmayı “veto ettiği" kaydedildi.

Vatikan sözcüsü Joaquin Navarro-Valls’a dayandırılan haberde Papa’nın Türkiye’de “Papamobil" yerine zırhlı bir araçla seyahat edeceği ve benzer birkaç aracın daha şaşırtmaca olarak yollarda olacağı ifade edildi.

Haberde yetkililerin, “acil durumlar" için Papa’nın cübbesinin altından giymesi için kurşun geçirmez bir yelek de hazırladığı kaydedildi.

Gazete, Türk otoritelerin de Papa için dev bir güvenlik operasyonu hazırladığını ve bu çerçevede Papa’yı çatılardaki keskin nişancılar, özel timler, helikopterler ve hücumbotların koruyacağını duyurdu.

ABD

Washington Post: Gazete, Papa 16’ncı Benedikt’in Türkiye’de Sultanahmet Camisine de gideceğini böylece Benedikt’in Papa olduktan sonra ilk kez bir camiyi ziyaret edeceğini belirtti. WP ayrıca, hafta sonu yapılan eylemlerde de yaklaşık 25 bin kişinin Papa’yı protesto ettiğini duyurdu.

Los Angeles Times: Vatikan’ın bir süre önce Kudüs’te düzenlenecek bir eşcinsel yürüyüşünü sert bir şekilde protesto ettiğini ve böyle bir eylemin “Yahudi, Müslüman ve Hıristiyanların büyük çoğunluğu için saldırgan olacağı" görüşünü savunduğu hatırlatan gazete bu açıklamayı Papa’nın Müslümanlarla bir ortaklık kurulabileceği inancını gösterdiği değerlendirmesinde bulundu.

FRANSA

Le Figaro: "Papa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyecek. Erdoğan, yüzde 99’u Müslüman olan Türk kamuoyunu kollamak istiyor. Papa da Türkiye’ye bir çatışma arayışı ile gitmiyor." Gazete “16’ncı Benedikt’in cesur jesti" başlıklı bir başyazısında da selefi İkinci John Paul’un komünizme karşı savaştığını anımsatarak Papa’nın “dini fanatizm" ile mücadele etmesini istedi.

Le Monde: Türkiye’deki İslamcılar ve milliyetçilerin Papa’nın Aya Sofya’yı ziyaret edecek olmasından öfke duyduğunu belirten gazete “Bunu Papa’nın binayı kiliseye döndürmek istediği kanıtı olarak görüyorlar" diye yazdı. "Papa’nın Türkiye ziyareti hem risk, hem de şans. 16. Benedictus için Türk tehlikesi. Papa 2. John Paul’un 1979'daki ziyareti sırasında ilgisiz olan Türk halkının, 16. Benedictus’a karşı düşmanca bir tutum takınması riski mevcut." yorumu yapıldı.

Liberation: Gazete, gayri Müslim vakıflarının mallarına el konulması olayını uzun bir haberde ayrıntılı bir biçimde anlatırken “Türkiye’nin kendi Hıristiyanlarına merhametli olmadığı"nı öne sürdü.

İSPANYA

ABC: Papa’nın Türkiye ziyaretine Avrupa ile Asya, Hristiyanlık ile İslam arasındaki gerilim hakim olacak. Esenboğa Havaalanı'nda oldukça soğuk bir biçimde karşılanabilir. Papa, Türk yetkililerinin kendisiyle görüşmekten kaçınmalarına "alçakgönüllülük"le karşılık verdi. Bunun bir örneği olarak, sadece bir memur olan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nu makamında ziyaret edecek.

El Periodico: İspanyol El Periodico gazetesi, İstanbul’da yapılan Papa karşıtı gösteriye dikkat çekerken Papa’nın Türkiye ziyaretinin görevine başladıktan sonra “en anlamlı" ziyaret olacağını belirtti. Gazete, Papa’yı “zor bir sınavın" beklediğini de yazdı.

El Pais: İspanya’nın önde gelen gazetelerinden El Pais, onbinlerce Türk’ün Papa’nın ziyaretini protesto ettiğini belirterek “16’ncı Benedikt’in en zor ziyaretiö yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious