Dünyanın ilk parası pulla tanıtılacak

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Dünyada ilk paranın basıldığı yer olarak kabul edilen Sart'ı (Sardis) tanıtmak için antik Sardis ve altın para desenlerinin yer aldığı 10 bin adet pul bastırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yazışmalarda kullanılan pulların iyi bir tanıtım aracı olduğundan hareketle 10 bin adet "Sardis" konulu pul bastıran Salihli Ticaret ve Sanayi Odası (STSO), yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da ilçeyi tanıtmayı amaçlıyor.

Geçmişi 5 bin yıl öncesine uzanan Lidya'nın en önemli kalıntılarından olan jimnazyumun yanısıra tarihin ilk altın para örneklerinin yer aldığı pullarla iyi bir tanıtım olanağı yakaladıklarını belirten STSO Yönetim Kurulu Başkanı Talat Zurnacı, bunun Uluslararası Sart Para ve Altın Sempozyumu konusunda atılmış ilk adım olduğunu belirtti.

Zurnacı, "Oda olarak ilçemizi ulusal ve uluslararası platformda tanıtmak için uzun vadeli ve geniş kapsamlı bir proje olan Uluslararası Sart Para ve Altın Sempozyumu'nu organize etmek için kolları sıvadık. 2007 Mayıs ayında düzenlemeyi planladığımız sempozyum öncesinde de konferans, panel, defile, yarışmalar gibi çok farklı etkinlikler gerçekleştireceğiz. Sart konulu pullar, tanıtım atağımızın ilk halkalarından birini oluşturuyor." dedi.

Bastırılan pullar, Salihli'deki kamu kurumları va STSO üyelerine dağıtılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious