Dünyanın ilk Türkçe müzesi Karaman'da

Dünyanın ilk Türkçe müzesi Karaman'da.11707
  • Giriş : 07.07.2009 / 11:29:00

732. Türk Dil Bayramı'nda, ''Türk dünyasının daimi dil ve kültür başkenti'' ilan edilen Karaman, bu unvanını kentte bir Türkçe Müzesi oluşturarak, somut hale getirmek istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 732. Türk Dili Bayramı'nda Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi'nce (TÜRKSOY) Karaman'ın, ''Türk dünyasının daimi dil ve kültür başkenti'' ilan edildiğini hatırlattı.

Kentte, Türk dilinin resmi dil ilan edilmesinin yıl dönümlerinin tanıtım ya da eğlence malzemesi gibi görüldüğünü ve yıllarca bu şekilde etkinlikler yapıldığını ifade eden Uğurlu, bu mantığın tamamen değiştirilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Uğurlu, Türk Dil Bayramı'nın öneminin daha iyi kavranması gerektiğini belirterek, ''Biz Türk dünyasının bize biçtiği görevin bilincindeyiz ve bu görevi en güzel şekilde yerine getirmek için var gücümüzle çalışacağız. Bu yıl önemli kararlar aldık. Bu kararları önümüzdeki yıldan itibaren uygulamaya başlayacağız'' dedi.

TÜRK DİL BAYRAMI YERİNE, TÜRK DİL KURULTAYI

''İlk olarak, kısmet olursa Türk Dil Bayramı ismini gelecek yıl 'Türk Dil Kurultayı' olarak değiştireceğiz'' diyen Uğurlu, kurultaya, dünyanın dört bir yanından Türkologların davet edileceğini, Türkçe ve Türk kültürünün Karaman'da tartışılacağını söyledi.

TÜRKÇE MÜZESİ

Bir diğer önemli yeniliği de Türkçe Müzesi oluşturarak, yapacaklarını anlatan Uğurlu, şunları kaydetti:

''Bu müzede, dünyada Türkçe üzerine basılmış bütün kitapları ve araştırmaları toplayacağız. Müze, dünyadaki tek Türkçe Müzesi olacak. Müzeyle birlikte oluşturacağımız İhtisas Kütüphanesi de aynı mekanda hizmet verecek. Türkçe ile ilgili ne bilgi istiyorsanız, Karaman'da bulabileceksiniz.

Müze için geçici bir merkez olacak. Piri Reis Kültür Merkezi içinde, müze ve kütüphaneyi açmak istiyoruz. Daha sonra Hatuniye Medresesi, Aktekke Camisi, Karaman Kalesi ve Karaman Şehir Müzesi gibi tarihi eserlerin bulunduğu İsmet Paşa Caddesi'nde bir şehir müzesi inşa ederek, müze ve ihtisas kütüphanemizi buraya taşıyacağız.''

TÜRKÇE'NİN VE TÜRK KÜLTÜRÜNÜN SOMUT BAŞKENTİ

Burada Türk dili ve kültürüyle ilgili eserlerin yer alacağını ve dünya bilim literatürüne Türkçe Müzesi ve İhtisas Kütüphanesi'nin dahil olacağını vurgulayan Uğurlu, müze ve kütüphane bünyesinde araştırmaların yapılacağını ve araştırmacılara burslar verileceğini ifade etti.

Türkçe Müzesi oluşturulmasına çok büyük önem verdiklerini dile getiren Uğurlu, şöyle devam etti:

''Türkçe basılan bütün eserler, orijinal, tıpkı basım, fotokopi gibi metotlarla müzede sergilenecek. Müzenin oluşturulması aşamasında konusunda uzman kişilerden müze ve arşiv ekibi oluşturacağız. Müzede Türk dili bibliyografisi oluşturulacak.

Bulgaristan'daki Osmanlı arşivlerinin Karaman'a getirilmesi gibi çeşitli çalışmalar yapılacak. Yurt dışı ve yurt içindeki bütün Türkçe eserler Karaman'a getirilecek. Karaman, Türkçe'nin ve Türk Kültürünün somut başkenti olacaktır. Amacımız buna uygun hizmetler üretmektir.''

Müzenin gelecek yıl kutlanacak Türk Dil Bayramı etkinliklerine yetiştirilmesinin hedeflendiğini anlatan Uğurlu, bunun için ellerinden gelen çabayı sarf edeceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*