Dünyanın ilk uçan otomobili hazır!

Dünyanın ilk uçan otomobili hazır!.12171
  • Giriş : 12.01.2009 / 10:33:00

Eski NASA mühendislerince ABD’de geliştirilen 'dünyanın ilk uçan otomobili' test sürüşü ve 'uçuşu' için hazır. Terrafugia şirketinin ürettiği otomobilin satış fiyatı ise...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Terrafugia şirketinin uçan otomobili yaklaşık 200 bin dolara satılacak...

Dünyanın ilk uçan otomobili diye lanse edilen Terrafugia Transition'ın “test sürüşü” önümüzdeki ay yapılacak. İki kişilik bir otomobilken, 15 saniye içinde bir uçağa dönüşebilen Terrafugia Transition'ın 18 ay içinde de showroom'lardaki yerini alması bekleniyor.

Merkezi Massachusetts'te bulunan Terrafugia şirketinin sahibi Carl Dietrich, herhangi bir garaja girebilecek boyutlardaki, normal kurşunsuz benzinle çalışan otomobilin türünün ilk örneği olacağını söyledi.

Eski NASA mühendisleri tarafından geliştirilen otomobil, karada ve havada gücünü 100 beygirlik motorundan alacak. Maksimum 180 km hıza erişebilen otomobilin tek bir depo benzinle 750 km uçabileceği öne sürülüyor.
Dietrich, otomobile şimdiden 40 sipariş aldığını belirtti. Ancak otomobille ilgili hâlâ şüpheler var. Uçan otomobile kasko yaptırmak ve yasal olarak havalanacak bir yer bulmak oldukça zahmetli olacak gibi görünüyor.
ABD'de yoldan havalanmanın yasal olduğu tek eyalet Alaska.

Milliyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*