Dünyanın kaderi 65 yıl önce bugün değişti

Dünyanın kaderi 65 yıl önce bugün değişti.17260
  • Giriş : 06.06.2009 / 21:26:00

ABD Başkanı Barack Obama, Normandiya Çıkarması'nın, 20. yüzyılın akışını değiştirdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Obama, Fransa'nın kuzeybatısındaki Colleville-sur-mer'de, Normandiya Çıkarmasının 65. yıl dönümü için düzenlenen anma törenlerine katıldı.

Çıkarmanın yapıldığı sahillerden Omaha Beach yakınlarındaki Colleville'de bulunan Amerikan mezarlığında konuşma yapan Obama, "Normandiya Çıkarması'na katılanların yiğitlikleri ve cesaretleriyle tüm yüzyılın gidişatını değiştirdiklerinin unutulamayacağını ve unutulmaması gerektiğini" ifade etti.

Obama, "Tehlike en üst seviyedeyken, en karanlık koşullarda, basit düşünen insanlar, olağanüstü şeyleri nasıl yapabileceklerini kendi içlerinde buldular" diye konuştu.

Normandiya sahillerine 6 Haziran 1944'te yapılan çıkarmanın, 2. Dünya Savaşının akışını değiştirdiğini ve Batı Avrupanın Nazi Almanyasının boyunduruğundan kurtulmasını sağladığını belirten Obama, "Müttefikler burada başarısız olsaydı, Hitler'in bu kıtayı işgali sürerdi. Zafer, tam aksine Fransa'da ayağa kalkılmasını sağladı. Berlin'e doğru yol açıldı. Daha sonra da Avrupa'nın kurtarılmasını mümkün kıldı" dedi.

Törene, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Kanada Başbakanı Stephen Harper, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, İngiltere Prensi Charles ve yaklaşık 200 2. Dünya Savaşı gazisi katıldı.

Ünlü yönetmen Steven Spielberg'in 1998'de çektiği, Normandiya çıkarması döneminde geçen "Er Ryan'ı Kurtarmak" filminin başrol oyuncusu Amerikalı Tom Hanks de törene katıldı.

D-day denilen Normandiya çıkarması, 2. Dünya Savaşı'nın sonunu getiren sürecin ilk adımı olarak tarihe geçmişti. Böylece Avrupa'nın kurtuluşu, Alman güçlerin Fransa'dan çıkarılmasının yolu açılmıştı.

Normandiya kıyılarına 75.215 İngiliz ve Kanadalı asker ile 57.500 Amerikan askeri çıkmıştı. 4500 İngiliz ve Kanadalı, 6 bin Amerikan askeri kaybının olduğu çıkarmadaki Alman askeri kayıpları bilinmiyor, ancak 4 bin ila 9 bin arasında olduğu tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*