Dünyanın kaderini değiştiren top!

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Çanakkale kahramanlarından Seyit Onbaşı’nın, 276 kiloluk mermiyi kaldırıp ateşlediği ve düşman gemisini batırdığı tarihi top bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir Urla’ya bağlı Menteş’teki bir askerî tesiste rastlantı sonucu ortaya çıkartılan topla Seyit Onbaşı’nın attığı mermi, İngiliz Ocean savaş gemisini batırıp savaşın yönünü değiştirmişti. Yaklaşık 3 ay önce İzmir Menteş’teki bir askerî tesiste yapılan çalışmalar sırasında, attığı mermiyle tarihin akışını değiştiren top rastlantı sonucu ortaya çıkarıldı. Topun Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Çanakkale’ye taşınacağı öğrenildi. Savunma Bakanlığı, topun Rumeli Mecidiye Tabyası’ndaki tarihî yerine taşınmasına izin verdi. Tarihî topun, Çanakkale’den Urla-Menteş’e nasıl ve niçin gittiği ise bilinmiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün konuya ilişkin verdiği bilgiye göre, Menteş’teki Kara Harp Okulu Atış ve Tatbikat Bölge Birlik Komutanlığı’nda bulunan tarihî topun, Seyit Onbaşı’nın kullandığı top veya onun eşi olduğunun kesin olmadığı, ancak topun ve iki adet boş merminin Çanakkale’ye taşınacağı ifade edildi. Yeniden bronzdan yapılan Seyit Onbaşı’nın heykeliyle top, Seyit Onbaşı’nın atışıyla savaşın seyrinin değiştiği 18 Mart 1915’in yıldönümü olan 18 Mart 2007’ye kadar Mecidiye Tabyası’na yerleştirilerek sergilenecek.


Dünya tarihinin seyrini değiştirdi

Destansı kahramanlığıyla dünya tarihinin akışını değiştiren Seyit Onbaşı, 1889’da Balıkesir Havran ilçesi Çamlık köyünde doğdu. Pehlivan yapılı olduğu için Koca Seyit diye anıldı. 1909-1918 yılları arasında 9 yıl askerlik yaptı, cephelerde savaştı. 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Savaşı’nda sırtına alarak attığı top mermisi, İstanbul’a kadar gelen işgalci İngilizlerin en büyük gemisini batırdı. İşgal donanmaları geri dönmek zorunda kaldı. Devlet yardımını kabul etmeyen Seyit Onbaşı, 1939’da yoksulluk içinde zatürreden öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious