Dünyanın ortak bir sese ihtiyacı var

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Bakan Mehmet Aydın, yaşanan krizlerde tüm dünyanın ortak bir sese ihtiyacı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Programda konuşan Diyanet İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Danimarka'da yaşanan karikatür krizi ve Papa'nın son açıklamalarını eleştirerek, tüm dünyanın bu tür sorunlarda ortak bir sese ihtiyacı olduğunu, aksi taktirde barış ortamının sağlanamaycağını söyledi.
İstanbul Mütülüğü'nün önderliği'nde President Hotel'de gerçekleştirilen iftar yemeği farklı din mensuplarını bir araya getirdi. Din İşlerinden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, İstanbul Valisi Muammer Güler'in yanısıra Fener Rum Patriği Barthalomeous, Ankara-İstanbul Süryani Ortodoks Cemaati Resisi Yusuf Çetin, Vatikan Büyükelçiliği İstanbul Temsilcisi Georges Marovitch, Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve çok sayıda davetli programa katıldı.

Kuran-ı Kerim okunarak başlayan iftar programını, Türk Tasavvuf Müziği dinletisi ile devam etti. Program sonrası konuşan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İslam dünyasının bu sene içerisinde birkaç defa üzüldüğünü hatırlattı. Din mensuplarının bu türlü incinmeler ve incitmeler karşısında tek ses olması gerektiğinin altını çizen Aydın, "Dindar olmanın bir özelliği de risk göze alabilmektir. Söylenmesi gerekeni zamanın şartlarında ve ton içinde söylemektir. Bunu yapanlar var. Bu türden incinmelerin ve incitmelerin ne dünya barışıyla ne de medenilikle ilgisi olabilir. Bir insan topluluğu bazı büyüklerini bazı sembollerini kutsal kabul ediliyorsa medeni olmanın temel şartlarından biri o kutsallığa saygı göstermektir." diye konuştu.

1.5 milyar müslümanın en mukaddes şahsiyeti olan Hz. Muhammed'i rencide etmenin dünya barışına hiçbir katkısı olmayacağını ifade eden Aydın Danimarka'da meydana gelen karikatür krizi ve Papa'nın son açıklamaları ile ilgili eleştirilerde bulundu. Aydın, şunları söyledi: "1.5 miyar müminin en mukaddes abide şahsiyeti olan peygamberi rencide etmek, dünyaya asla barış getirmez. Bunun mazereti basın özgürlüğü de değildir, bunun mazereti düşünce özgürlüğü de değildir. Karikatür krizinde olduğu gibi, Papa'ınn ifadelerinde karşılaştığımız gibi zorluklarla karşılaşırsak ortak bir sese ihtiyaç vardır. Bunun barışı tehlikeye attığını söyleyen ortak bir sese ihtiyaç vardır. Birimiz konuşurken diğerimiz susarsak aynı şey diğeri için de geçerli olur. O zaman öbürü konuşurken diğer susar. Nihayet kültürler dediğimiz bizim hayatımıza göre oluşan ve değişen değer yargılarıdır. Kültür savaşları medeniyet savaşlarından bahsetmenin de hiçbir tarihi ve mantıklı gerekçesi yoktur. Kültürler kavga etmek için değil birbirlerinden alıp vermek, zenginleşmek için vardır."

Dinin milletler üzerinde hala çok etkili olduğunun altını çizen Aydın, bu günlerde herkesin ağzından çıkanı kulağının duyması gerektiğini sözlerine ekledi.

Fener Rum Patriği Barthalomeous, birçok siyasi ve ekonomik çatışmanın dinler arası farklılıkların ardına saklanmaya çalışıldığını dile getirdi. Bu günlerde karşılıklı ziyaretlerin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Bartholomeous, " 21. asır hiç de hoş olmayan gelişmelerle başlamış bulunmakta. Tüm bu dalgalanmaların içinde ayakta tutmamız gereken değerler olan sevgi, barış ve diyalogu yaşatmak için sarf edilmesi gereken çaba artmıştır." diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte dini liderlerle buluşmasının çok anlamlı olduğunu belirten Barthalomeous sözlerini şöyle sürdürdü: "Evrensel mücadele gerektiren çevre sorunları, hastalıklar, savaş, terör ve bunun gibi sorunlar karşısında din kültür ve farklılıkları gözetmeden bir arada Allah'ın lütfü olan yaşamı hakkını korumaktayız. Türkiye'de dinler arasında devam eden diyalog özel bir yere sahiptir. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Yaklaşmakta olan Ramazan Bayramının barış huzur ve dostluk içinde kutlanmasının temenni eder, gelecek yıllarda da aynı iftar sofrası etrafında toplanmamızın nasip olmasını dileriz."

Türkiye'nin barışı ve sevgiyi sadece sözde bırakan bir millet olmadığını belirten Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ise, "Barışı kurmak o kadar kolay değil. Öncelikli olarak içi dünyamızda barışı yakalayarak, kördüğümlerden kurtarmamız gerekmektedir. Biz Türkiye olarak vatandaşlık bilinci içerisinde barış hoşgörü saygı ve sevgiyi sonuna kadar yaşatmak peşindeyiz. Ramazan ayının sağladığı bu manevi atmosfer bu barışa önemli bir destek sağlayacaktır." şeklinde konuştu.

Din adamlarının siyasetten her zaman uzak olmak zorunda olduğunu belirten Bardakoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Sadece İslam için değil bütün dinlerin bu barışın mayası olmaya ihtiyacı vardır. Zaten dini liderler dinin bu misyonunu, bu rolünü, sürekli vurgulamak ve bunun dışına çıkmamak gibi yükümlülük içindedir. Ne ulusal siyaset ne uluslararası siyaset bizim dışımızdadır. Kim neye yol açıyorsa açsın biz sürekli ve sürekli barışa sevgiye ve dostluğa kapı aralamak ve sorunların böyle bir saygı sevgi ortamıyla çözüleceğini anlatmak zorundayız."

Toplantı'nın ardından Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Ankara'ya hareket etmek üzere ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious