Dünyanın ruh hali internette

Dünyanın ruh hali internette.7177
  • Giriş : 06.02.2008 / 20:06:00

''We Feel Fine'' isimli internet sitesi, internet üzerindeki bütün blogları tarayarak duygu avcılığı yaparken, sınıflandırma da yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

www.wefeelfine.org sitesinde yer alan bir yazılım sayesinde, bloglarda, içinde "I feel" veya "I am feeling" ifadeleriyle başlayan cümleler seçiliyor.

2005 yılından itibaren duyguları biriktiren sitede, sistem, her birkaç dakikada bir, dünya üzerinde "I feel" ve "I am feeling" ifadelerinden oluşan yeni postalanmış blog girişlerini tarıyor.

Bloglar, yazarın yaşı, cinsiyeti, coğrafi konumu gibi büyük ölçüde standart şekillerde oluştuğu için, genellikle bu cümleyle seçilebiliyor ve saklanabiliyor, Aynı zamanda, cümlenin yazıldığı zamandaki yerel hava koşulları da saklanabiliyor.

Blogların içindeki "neşeli, üzüntülü, kızgın, kırgın" gibi sözcüklerin geçtiği cümleler seçilerek, yaş, cinsiyet, kent, ülke ve hava durumuna göre de sınıflandırılıyor.

Bu partiküllerin "renk, büyüklük, şekil, donukluk" özellikleri, içindeki duyguyu işaret ediyor ve kliklenen her partikül, içerdiği fotoğraf veya bütün cümleyi gösteriyor.

Her gün 15 - 20 bin yeni duygu ifadesinin eklendiği sitede, birkaç milyon duygu ifadelik bir veri tabanı oluşturuluyor.

Duygular, bir dizi arayüzü kullanarak, birtakım demografik dilimlerle taranabiliyor ve sınıflandırılabiliyor. Taraması yapılan sorulardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanıyor:

"Avrupalılar, Amerikalılardan daha sık mı üzgün hissediyor?",
"Kadınlar erkeklerden daha sık mı şişman hissediyor?",
"Yağmurlu hava, nasıl hissettiğimizi etkiliyor mu?",
"20'li yaşlardaki New Yorklu kadınların en belirleyici duyguları nelerdir?", "Bağdat'ta insanlar şu anda ne hissediyor?",
"Sevgililer Gününde insanlar ne hissediyordu?",
"Dünyadaki en mutlu şehirler hangileri?"

"Duygu avcılığı"nı kent bazında yaparak, kim, nerede hangi duyguyu yaşıyor fikir edinmek de mümkün olabiliyor.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious