Dünyanın sigara satılmayan tek şehri: "Medine"

Dünyanın sigara satılmayan tek şehri:
  • Giriş : 03.01.2008 / 01:26:00
  • Güncelleme : 03.01.2008 / 00:31:01

Peygamberimizin (s.a.s) Mekke'den hicret ettiği ve kabrinin bulunduğu Medine' ye yeni ünvan.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Medine'de yedi sene önce Hz. Muhammed'in (s.a.s) kabrinin bulunduğu Harem çevresinde başlayan sigara satış yasağı, zamanla okul çevreleri ve mescit kenarlarındaki dükkânlarda uygulandı. Yasak son olarak yedi aydır bütün şehir genelinde uygulanıyor.

Medine'de Cihan'a konuşan Suudi Arabistan Sigara İle Mücadele Derneği Başkanı Dr. Halit El Sibeyti, hacılara "Bu sadece halkımız için değil hacılarımız için de sigarayı bırakmaları bakımından da bir fırsat. Arafat'ta manevi günahlardan arındığınız gibi Medine'de de kötü alışkanlıklarınızdan arınarak gidin." çağrısı yaptı. Sibeyti, en çok da Türk hacıların sigarayı bıraktığına dikkat çekti.

Suudi Arabistan devleti, dünya genelinde en çok sigara içilen ülkeler arasında 25. sırada yer almasından yola çıkarak sigaraya karşı savaş açtı. Hac döneminde Medine'de sürdürülen mücadele kapsamında sigaranın yol açtığı hastalıkların fotoğraflarını Peygamberimizin (s.a.s) kabrinin yanı başında sergileyen yetkililer, ayetler eşliğinde sigara içenlerin kendi sağlıklarını tehlikeye attıklarını anlatmaya çalışıyor.

Suudi yetkililer, uyarıların yanı sıra sigaraya karşı yaptırımlar da uyguluyor. İlk yasaklama Peygamber efendimizin (s.a.s) Mescid'i çevresinde başlatılmış. Yedi yıl önce başlayan yasaklama daha sonra okul ve diğer cami çevrelerine kaydırılmış. Altı ay önce ise yasak bütün Medine genelinde uygulamaya koyulmuş.

Bakkallarda, marketlerde sigara satışı yapılmıyor. Caddelerde bol sayıda içen kimseler ise sigaralarını el altından satan yerlerden veya diğer şehirlerden temin ediyor.

Dr. Halit El Sibeyti, uygulanan yasağın gençleri zararlı alışkanlıklara karşı korumak için gerekli olduğunun altını çizdi. Medine'nin bir milyon 200 bin nüfusu ile sigara satılmayan şehirlerin en başında geldiğini ifade eden Dr. Halit El Sibeyti, bu yasaklamanın hem halkı için hem de hacılar için yararlı olduğunu ifade etti. Satış yapan yerler tespit edildiğinde önce küçük para cezaları sonrasında tekrar yakaladıklarında ise yüksek para ceza verildiğini dile getiren Dr. Halit El Sibeyti, satışta ısrar edilirse dükkanın kapatıldığını belirtti.

Dr. Halit El Sibeyti, aynı uygulamanın gelecek yıllarda Mekke'de de uygulanmaya konulacağını kaydetti. Dernek gönüllülerinin sokakta ellerinde hurma, misvak ve güzel kokularla dolaştığını ifade eden Dr. El Sibeyti, sigara içen birisiyle karşılaştıklarında ellerindekini ikram ederek sigaranın zararlarını anlattığını aktardı.

SİGARAYI EN ÇOK TÜRK HACILAR BIRAKIYOR

Dr. Halit El Sibeyti, çalışmalarının hacılara yönelik de olduğunun vurguladı. Mescid-i Nebevi civarında açtıkları resim sergileri ile sigara karşıtı kampanya yürüten dernek yetkilileri en olumlu cevabı Türk hacılardan aldıklarını belirtiyor.

Dernek, Arafat'ta vakfe gününde 500 bin hacıya broşür dağıtarak o günü değerlendirmeye çalışmış. Dr. Halit El Sibeyti, "Türkler Peygamberimizi (s.a.s) çok seviyor. Onun huzurunda bulunmanın getirdiği güçle kötü alışkanlıklarından çok kolay kurtuluyor. Hacca gelipte sigarayı terkeden binlerce Türk kardeşimiz var." diye konuşuyor. Sibeyti, hacılara "Arafat'ta manevi kirlerinizden arındınız, Medine'de de maddi kirlerinizden arının." çağrısında bulunuyor. Mescid-i Nebevi avlusunda açılan sergiye katılan Diyarbakırlı hacı Muhammed Takar da cebindeki sigara paketini kırarak bir daha sigara içmeyeceğine Peygamberimizin (s.a.s) huzurunda söz verdi.

SİGARA YASAĞI ÖDÜL GETİRDİ

Medine'de sigaranın yasaklanmasından dolayı Suudi Arabistan Krallığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından ödüle layık görüldü. İnternet ortamında 'hangi özel yerlerde sigara içmek yakışmaz' yönünde bir anket yapıldığını anlatan Dr. Halit El Sibeyti, Mekke ve Medine'nin bu ankette büyük bir farkla önde geldiğinin altını çizdi.

Dr. El Sibeyti, vatandaşın bu kutsal iki şehirde sigara içilmesini hoş karşılamadığını vurguladı. Uygulanan yasağın çok önemli olmasına rağmen dünya kamuoyunda hiç yer bulmadığını aktaran Dr. El Sibeyti, bunu da sigara firmalarının medya ile olan iyi ilişkilerine bağlıyor.

"KAZANCIMIZ DÜŞTÜ AMA YASAĞA UYACAĞIZ"

Yasaklamaya bakkallardan da destek var. Yasağın uygulanmasından bu yana satışlarında eksilme olduğunu dile getiren Medineli bakkal sahibi Muhmmet Havari, "Kazancımız düşse de insanların sağlığı için sigara yasağının tatbik edilmesi taraftarıyız." diyerek uygulamaya destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious