Dünya'nın sonuna çözüm bulundu!

Dünya'nın sonuna çözüm bulundu!.13077
  • Giriş : 25.03.2009 / 15:18:00
  • Güncelleme : 25.03.2009 / 15:24:36

Dünyanın gündemi, Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın kaleminde şekillendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyanın gündemi, İslâm Hukuku alanının tartışmasız otoriteleri arasında yer alan, hocaların hocası Prof. Dr. Hayrettin Karaman'ın kaleminde şekillendi.

İslâm Hukuku alanının tartışmasız otoriteleri arasında yer alan Prof. Dr. Hayrettin Karaman yeni kitabında Türkiye ve İslam Dünyasının sürekli gündeminde bulunan konulara derinlemesine yorumlar getiriyor, dikkat çekici tespitler, teşhisler ve tedavi yollarını ortaya koyuyor.

Yarım asra yaklaşan fikir ve meslek hayatı boyunca, yurtiçi ve yurtdışında binlerce konferans, seminer, panel, vaaz, hutbe, kurs, yazılı ve görsel medya programı, eğitim programında yer alarak eğitim, öğretim, tebliğ ve irşad faaliyetini sürdüren, aralarında bugünün tanınmış bilim ve fikir adamlarının da bulunduğu binlerce öğrenci yetiştiren Prof. Karaman, “Türkiye ve İslam Dünyasında Gündem” isimli son kitabında Türkiye ve dünya gündemine ışık tutuyor.

Kitabının hemen başında “İçinde yaşadığımız dünyada ve ülkemizde her gün, her saat önemli olaylar cereyan ediyor, bu olaylarla ilgili yorumlar yapılıyor, tavırlar alınıyor, terimler ve kavramlar oluşturuluyor.” ifadesini kullanan Prof. Karaman şu kısa ve öz ifadesiyle bu kitabının ortaya çıkışındaki ana hareket noktasını dile getiriyor:

“Bütün bunların dışında kalmak, eskiyi tekrarlamak, İslâm'ın ışığını kısmak ve meydanı başkalarına/ötekilere bırakmak olur.”

“Türkiye ve İslam Dünyasında Gündem” isimli kitabında Prof. Karaman, isminden de anlaşılacağı üzere eserini iki ana bölüm üzerine kurgulamış.
Birinci bölümde Türkiye'nin ana gündem maddelerini belirli bir sistematik içinde ele alıyor.

Bu bölümün hemen başında yer alan “Kavramlar Galerisi” başlığı altında “Egemenlik, Hak ve Özgürlükler, Laiklik, İrtica, Eğitim, Ahlak kavramları tüm detaylarıyla değerlendiriliyor.

İlk bölümün ikinci önemli başlığı “İslam ve Kadın” şeklinde belirlenmiş. Bu başlık altında İslamda Başörtüsünün Hükmü, Dindarlaşma ve Başörtüsü, Başörtülüye Kamusal Alan ve Mahalle Baskısı, CHP ve Başörtüsü Yasağı, Türban Uydurmadır, Sıkmabaş Ne Demek?.. hemen dikkat çeken konular arasında bulunuyor.

Prof. Karaman ilk bölümün son ana başlığı olarak “Alevî-Sünnî Meselesi” ifadesini kullanmış. Bu başlığın altında ise Baskıyı Kim Yapıyor?, Alevîler Ve Cemevi, Hukukî Yön, Alevîler ve Cami, Alevîlerin Talepleri konuları örnekleriyle birlikte inceleniyor.

“Türkiye ve İslam Dünyasında Gündem” isimli kitabın ikinci ana bölümünde ise İslam Dünyasının temel gündem maddeleri üzerinde duruluyor. Bu bölümü meydana getiren üç ana başlık ise Problemlerimiz, Ekonomik Yapılanma ve Siyasal Yapılanma şeklinde sıralanmış.

Prof. Karaman “Problemlerimiz” ana başlığı altında İslam Korkusu, İslamdan Korkutanlar, Teröre Geçit Yok, Taliban, Farklılıklarımız ele alınan konulardan bazıları.

“Ekonomik Yapılanma” başlığı altında İslamın Ekonomik Düzeni, Zekat, Yardımlaşma, İslama Uygun Finansman, Mortgage, Katılım Bankaları konuları ele alınıyor.

“Siyasal Yapılanma” ana başlığı altında ise İslam Ülkelerinde Demokrasi, İsrail ve Filistin Meselesi, İran Meselesi öne çıkan başlıklar arasında.

Sonuç olarak bu kitabı okuduğunuzda Türkiye ve İslam Dünyasının sürekli gündeminde olan, sorulan, merak edilen, tartışılan ve yanlış bilinen meseleler hakkında son derece isabetli, istikametli ve alabildiğine istifadeli bir başucu kaynağına sahip olacaksınız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*