'Dünyanın tek problemi ABD'dir'

  • Giriş : 19.03.2006 / 00:00:00

Gazeteci-Yazar Doç. Dr. Nuray Mert, İran'la Türkiye arasında güvenlik problemi olmadığını belirterek, "Türkiye ve dünyanın tek güvenlik problemi var oda ABD'dir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde yapılan söyleşi programına konuşmacı olarak Doç. Dr. Nuray Mert ve Saadet Partisi eski Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu katıldı.

Söyleşide ilk olarak konuşan Gazeteci- Yazar Doç. Dr. Nuray Mert, ABD'nin kendini çeşitli yöntemlerle kamuoyunda güçlü gösterdiğini ve dünyada da tek güce sahip olduğunu göstermek için de propaganda yaptığını söyledi.

ABD'nin yıldırıcı propagandalarına karşı birlikte hareket ederek milyonları bir araya toplamak gerektiğini ifade eden Mert, "ABD'nin yıldırıcı propagandalarına karşı birlikte hareket etmeliyiz. Bizim buraya toplanmamızın amacı bu işgal çabalarına karşı koymak olmalıdır. Dünyanın en iyi silahlarına da sahip olsanız, en büyük ekonomik gücüne de sahip olsanız milyonlarca insanın direnmesine karşı bir şey yapamazsınız." diye konuştu.

Eskiden olduğu gibi 21. yüzyılın başlarında da Irak'ın ABD ve onunla işbirliği yapan ülkeler tarafından talan edildiğini kaydeden Nuray Mert, "Dünya kurulduktan bu yana Irak ve Ortadoğu talan edilmeye çalışılıyor. Eğer Irak'ın işgalini durdurabilirsek, diğer dünya ülkelerinin de talan olmasını engellemiş oluruz. Ama eğer talanı durduramayıp diğer ülkelere ve coğrafyalara sıçrarsa bu mücadele önümüzdeki yüz yıl dünya işgal altında olacaktır." ifadelerini kullandı.

İran'ın nükleer enerji üretmesiyle ilgili olarak Mert şöyle konuştu: "Nükleer enerji olarak ya bütün dünya ülkeleri nükleer enerji üretmeyecek ya da İran'ın nükleer enerji bahane edilerek işgal edilmesine karşı çıkacağız. Çünkü diğer ülkeler silah sanayisinde bu enerjiyi kullanırken. İran en azından açıkça diyor ki ben enerjimi güçlendirmek için üretiyorum."

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, ABD, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) dediği ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 27 ülke üzerinde bir takım oyunların oynandığını hatırlattı. Bekaroğlu, "BOP'un amacı ülkeleri sömürge altına almaktır. Ya enerjinizin yönetimini bize verirsiniz ya da yok olursunuz. Zannetmesinler ki buraya kadın hakları demokrasi ve özgürlük getirilecek, böyle bir şeyin gerçekleşmesi asla doğru değildir. Şimdi Irak bunun örneğidir." dedi.

Bekaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Irak'ta ilk bombalamada 150 bin insan öldürüldüğü iddia ediliyor. Şu anda ortalama günde 50 kişi öldürülüyor. ABD yaptığı saldırıda Irak'ın bütün altyapısı yok edildi. Hastaneler, okullar, üniversiteler, sanat yapıları, kitaplar her şey yıkıldı. Bunlar tarihi ve kültürü yok etmeyi planlıyor ve Sünni, Arap ayrımı yapmadan. İnsanlar yok edildi özellikle de Aydın kişiler. Olayların sonunda doktorlar öğretmenler ülkeyi terk etti ve etmeye de devam ediyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious