Dünyanın 'tescilli' tek süper hafızası

Dünyanın 'tescilli' tek süper hafızası.11431
  • Giriş : 08.05.2008 / 14:13:00
  • Güncelleme : 08.05.2008 / 14:42:40

Çocukluk yıllarından bu yana geçirdiği her günü en ince ayrıntısına kadar hatırlayabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaş ilerledikçe hafızada başgösteren zafiyet, hemen herkesin yüzyüze kaldığı bir sıkıntı. Ancak Amerikalı Jill Price için bu sorun değil. Dünyanın 'tescilli' tek süper hafızasına sahip olan Price, çocukluk yıllarından bu yana geçirdiği her günü en ince ayrıntısına kadar hatırlayabiliyor.

'Unutamayan kadın' adlı kitapta macerası anlatılan Price'ın, bilimadamları tarafından bu kadar üstün bir otobiyografik hafızaya sahip bilinen tek kişi olduğu belirtiliyor.

Kaliforniya Üniversitesi'ndeki hafıza uzmanları tarafından 6 yıl incelenen ve o dönemde dünyada yankı uyandıran bir makeleyle 'AJ' rumuzuyla ilan edilen kadın, sonunda kimliğini açıklamaya karar verdi.

Los Angeles'ta dini bir okulda idarecilik yapan Price, kendisine benzer insanların öne çıkıp bilimadamlarıyla çalışmalarını teşvik etmek amacıyla kimliğini açıklamaya karar verdiğini belirtti. Price, yapılacak bilimsel araştırmaların, hafıza sorunu olan insanların tedavisinde kullanılabilecek ipuçları sağlayabileceğini umuyor.

ABD basınına yansıyan habere göre dünyaca ünlü nörolog James McGaugh ve meslektaşı Elizabeth Parker ile Larry Cahill'in, Price'a çok sayıda hafıza testi uyguladı ve sonuçlar karşısında hayrete düştü. Araştırmacılar, Price'ın 10 ila 34 yaşları arasında tuttuğu günlüklerden hareketle, kadının, rastgele seçilen bir günle ilgili hatıralarını sordu ve günlüklerden bu cevabın doğruluğunu teyid etti.

Ancak bununla da yetinmediklerini anlatan McGaugh, 'Ona herhangi bir günü verin, birkaç saniye içinde, sadece kendi yaptıklarını değil, o günün önemli olaylarını hatta haftanın hangi günü olduğunu anlatsın' diyerek Price'ın üstün hafıza yeteteneğine işaret etti. Price'ın hatırladıkları, yıllar öncesinde girdiği bir lokantada verdiği siparişten, sokakta rastladığı arkadaşlarına kadar bütün rutin olayları da kuşatıyor.

Toronto Üniversitesi'nden hafıza uzmanı Brian Levine, insanların genelde güçlü duygular ve heyecanlarla bağlantılı hatıraları saklamaya eğilimli olduklarını ancak zamanla birlikte bunların bile unutulmaya yüz tuttuğunu belirterek, AJ'yi olağandışı kılanın da, sadece bu tür hatıraları değil, sıradan sayısız detayı bile hatırlaması olduğunu ifade etti.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious