Dünya'nın Türkiye'ye bakışı değişti!

  • Giriş : 22.10.2006 / 00:00:00

Çin'de bulunan Milli eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'nin artık küreselleşen dünyada yöneten ve yönlendiren bir iradenin parçası olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Çelik, eğitim alanında Çin ile çok detaylı ilişkilere sahip olmadıklarını belirterek; '' Burada sayısı 15-20'yi geçmeyen kendi imkanları yada devlet bursuyla gelen öğrencimiz var. Türkiye'de de çok az Çinli öğrenci var. Biz bu ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.'' dedi.

BAKAN ÇELİK: ''ÇİNCE ÖĞRETİMİ PİLOT OKULLARDA BAŞLATILACAK''

Rusçanın bazı meslek okullarında birinci zorunlu ders haline getirdiklerini belirten Bakan Çelik, Talim Terbiye Kurulu'nda aldıkları kararla Çincenin de lise düzeyinde okutulacağını açıkladı. Çince derslerinin müfredatının hazırlandığını kaydeden Çelik, uygulamaya pilot bölgelerde başlayacaklarını kaydetti. Çelik; '' Bazı Çinlilerle Çince olarak anlaşabilirsiniz ama bizim mutlaka Çinceyi çok iyi bilen uzmanlarımızın da olması gerekiyor '' dedi.

ÇİNCE BİLEN EN AZ 15 - 20 UZMAN LAZIM-

Pekin'de dünyanın sayılı üniversitelerinin bulunduğuna dikkat çeken Çelik, yurt dışında yüksek lisans ve doktora yapmak üzere 5 yılda 5 bin öğrenci gönderme projesinin içinde Çin'in de bulunduğunu kaydetti. Bakan Çelik şöyle konuştu; '' Çince öğrendikten sonra lisans üstü eğitim yapan hiç olmazsa 15 - 20 uzmanımızın olması gerekir. Bu kesinlikle hem Çin Türkiye ilişkileri açısından, hem de dünyanın yükselen bu 'devini' daha yakından tanıma, ilişkileri iki yönlü olarak geliştirme açısından son derece faydalı olacaktır'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious