Dünyanın üçte biri, işkenceyi destekliyor

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

İngiliz BBC'nin yaptırdığı araştırmada insanların üçte birinin bazı durumlarda işkenceyi destekledikleri ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Araştırmada 11 Eylül saldırılarına maruz kaldıktan sonra Ebu Gureyb gibi işkence skandallarına imza atan Amerika'da insanların büyük çoğunluğunun işkenceye karşı olduğu belirlendi. Araştırma 25 ülkeden 27 bin kişinin katılımı ile yapıldı. Araştırmada, "Masum insanları kurtaracaksa işkence yapılabilir mi?" sorusu yönetildi. Amerikalıların yüzde 36'sı bu şart altında işkencenin olabileceğini söylerken yüzde 58'i insan haklarından taviz vermedi.

Araştırmanın yapıldığı 25 ülkeden 19'u insan haklarını zayıflattığı ve gayri ahlaki olduğu için hapishanelerde işkenceye karşı net kuralların olması gerektiğini belirtti. Araştırmanın yapılmasına yardımcı olan Uluslararası Siyasi Eğilimler Programı Direktörü (PIPA) Steven Kull, "Dünya genelindeki hakim görüş terörle mücadelenin işkenceyi maruz göstermeyeceği." dedi.

Araştırmaya katılan ülkelerin hepsi işkenceyi yasaklayan Cenevre Konvensiyonu'na imza atan ülkeler. Ancak sorunlu bölgelerde bulunan ülkelerde işkenceye belli bir seviyeye kadar müsade etme eğilimi bulunuyor.

İsraillilerin yüzde 43'ü hapishanelerde belli bir dereceye kadar işkence yapılmasına onay veriyor. Bununla birlikte İsraillerin yüzde 48'i işkence yapılmasına karşı çıkıyor. İsrail'in ardından yüzde 42 ile Irak, yüzde 40 ile Filipinler ve Endonezya, yüzde 37 ile Rusya ve Çin geliyor. Buna karşılık İtalyanların yüzde 81'i hangi şart altında olursa olsun işkence karşı çıkıyor. İtalya'nın ardından Avusturalya, Fransa, Kanada, İngiltere ve Almanya geliyor.

Bu arada İsrail'deki Yahudilerin yüzde 53'ü bilgi elde etmek için işkenceye belli bir dereceye kadar onay verirken yüzde 39'u işkenceye karşı net yasalar istiyor. İsrail'deki Müslümanların büyük bir çoğunluğu işkenceyi tamamen karşı çıkıyor.

---Türklerin yüzde 62'si karşı---

Araştırmanın Türkiye ayağındaysa her türlü işkenceye karşı çıkanların oranı yüzde 62 olarak çıktı. Bazı şartlar altında işkenceye onay verenlerin oranı ise yüzde 24 olarak belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious