Dünyanın yüzde 30'una ilaç ulaşmıyor

Dünyanın yüzde 30'una ilaç ulaşmıyor.10644
  • Giriş : 23.02.2008 / 17:08:00

Türkiye Eczacılar Odaları Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak, "Dünya nüfusunun yüzde 30'una hâlâ ilaç ulaşamadı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

23-24 Şubat arasında devam edecek olan ve yaklaşık 20 bilimsel konunun sunulacağı 3. Ege Eczacılık Günleri'ne, bürokratların yanısıra çeşitli illerden 500 eczacı katlıyor.

Sağlığı etkileyen ve tehdit eden faktörlerin eczacıların ilgi alanına girdiğini belirten TEB Genel Başkanı Çolak, "İnsan ve çevre sağlığı da bizi birinci derecede ilgilendiriyor. Depremler ve sel felaketlerinden de sorumluyuz. Hepimizin birer çevre barışçısı olması gerekiyor. Son 25 yılda ölüm oranlarında gençten yaşlıya, bulaşıcıdan bulaşıcı olmayana doğru dramatik bir geçiş yaşandı." şekilde konuştu.

Eczacıların birer bilim insanı olarak yerini daha fazla alması gerektiğini belirten Erdoğan Çolak, değişme ayak uydurulması gerektiğini belirterek, "Eczacının sağlık sisteminin ayrılamaz bir parçası olduğu anlayışını yaygınlaştırmak için bugünleri fırsat olarak görüyoruz." dedi. Farklılıklara saygı duyduklarını fakat bunun kanunlar çerçevesinde olması gerektiğini belirten Çolak, bir kişinin özgürlüğünün diğerininkini gasp etmesine de izin verilmemesi gerektiğini savundu. Çolak, İzmir'in EXPO 2105'in "Herkes İçin Sağlık" temasını da desteklediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious