Dünyanın zenginleri İstanbul'da yarışıyor

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

TMSF, Halis Toprak'ın borçlarından dolayı el koyduğu İstanbul Yeniköy'deki Carlton Oteli arazisini bugün ihaleyle satışa çıkarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Boğaziçi öngörünümlü olduğu için yüksek yapılaşmaya ve inşaat yoğunluğuna izin verilmeyen toplam 7 dönümlük arsaya, sahip olduğu turizm imarından dolayı özellikle turizm yatırımcılarından talep gelmesi bekleniyor.
İhale için yerli ve yabancı 10'dan fazla alıcı olduğu öğrenildi. İhale için adı anılan talipler arasında Rus işadamı Roman Abramoviç, Dubai Şeyhi Maktum, Telman İsmailov, Sabancı, Doğan, Fiba, Zorlu grupları ve Versace Yönetim Kurulu Başkanı Santo Versace isimleri dikkat çekiyor.
İhale saatine kadar başvuruların yapılabileceği arsa için, Boğaz'daki ender konumundan dolayı kıran kırana bir rekabet yaşanması bekleniyor.
Ancak TMSF'ye olan tüm borcunu kapatmak için arsaya umut bağlayan Halis Toprak'ın 1 milyar dolarlık beklentisi, bölgedeki emlakçı ve gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından 'ütopik' bulunuyor.
Halis Toprak, bugün gazetelere verdiği ilanda araziyi övdü. Arazinin inşaat imkanlarını ve KDV'den muaf olduğunu anlatan Toprak ilanda, "Hayatta başarının sırrı fırsatları iyi değerlendirmekten geçer. İşte Carlton bu fırsatların en iyisidir. Asırlar boyu böyle bir fırsat her zaman doğmaz" dedi. İlanda, "Bu gayrimenkulün, alıcısının kendisine ve varislerine hayırlı, uğurlu olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum" ifadesini kullanan Toprak, böylece araziye talip olanların "Halis Ağa malının peşine düşer mi?" kaygısını da ortadan kaldırmak istedi.
TMSF daha önce Halis Toprak'ın Kars'taki otelini, helikopterini ve ilaç fabrikasını satmış, helikopteri Mehmet Hattat almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious