Dünyaya rezil olduk

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Ogün Samast'la güvenlik görevlilerinin bayrak önünde fotoğraf çektirdiği haberini yabancı ajanslar 'skandal' başlığıyla duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hrant Dink suikastının sanığı Ogün Samast'la güvenlik görevlilerinin bayraklı fotoğraf çektirdiğinin ortaya çıkması, uluslararası haber ajanslarınca abonelerine "skandal" başlığıyla duyuruldu.
Fransız AFP ajansı, "Polislerin, gazetecinin katil zanlısıyla poz vermesi Türkiye'de skandal yaratttı" başlığını kullandı. Haberde, polisin Dink'in suikasta uğrayabileceği yönündeki ihbarın değerlendirilmemesi ve Dink'e koruma sağlanmaması yüzünden eleştirildiği hatırlatılarak, "Dink'in katil zanlısıyla çektirilen hatıra fotoğrafları Türk güvenlik güçlerini bir kez daha utandırdı" denildi. AFP, skandal fotoğrafların Türk basınını ayaklandırdığını da belirtti. Dink suikastı sonrası gözaltına alınan gençlerin hepsinin Trabzonlu olduğuna da dikkat çeken AFP, "milliyetçiliğin kalesi" olarak nitelendirdiği kentin daha önce de İtalyan rahibin öldürülmesiyle gündeme geldiğini hatırlattı.

'Öfke yarattı'
Haberinin başlığında "Türkiye'de skandal" ifadesini kullanan AP, olayın Türk basınında öfke yarattığını belirtti. Televizyonlarda yayımlanan görüntülerde güvenlik güçlerinin Samast'a nasıl poz vereceğini söylediğine dikkat çeken AP, Samast'ın arkasında da Atatürk'ün sözlerinin yazılı olduğu bir posterin bulunduğunu vurguladı. AP, söz konusu görüntülerin karakolda mı, jandarmada mı çekildiğinin tartışıldığını da yazdı.
Reuters ajansı, Samast'ın Türk bayrağıyla çekilen görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından soruşturma başlatıldığını belirtti. Türk basınının olaya tepkisine yer veren Reuters da, Samast'a "kahraman muamelesi" yapılmasının kınandığını yazdı.

'Derin devlet' vurgusu
Reuters'ın haberinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce yaptığı bir açıklamada, Dink suikastının "derin devletin" işi olup olmadığını sorguladığı hatırlatıldı. Haberde, yetkililerin Dink'in öldürülmesinden önce ihbar alınmasına rağmen harekete geçmemekle suçlandığı ve İçişleri Bakanı'nın istifasının istendiği belirtildi.
İngiliz yayın kuruluşu BBC de internet sitesindeki haberde, televizyonlar ve gazetelerde yer alan bu görüntülerin Türkiye'yi şoke ettiğini belirtti. BBC, tartışma yaratan yazıları yüzünden tehditler alan Hrant Dink'in öldürülmesinin de Türkiye'nin her yerinde öfkeye yol açtığını kaydetti.
Öte yandan, AP ajansı, önceki gün, Samast'ın olay yaratan görüntüleri yayımlanmadan önce geçtiği bir haberde, Dink cinayetinin Türkiye'de derin devlet tartışmalarını alevlendirdiğini yazdı. "Gazetecinin öldürülmesinin ardından Türkler eski bir soruyu yeniden soruyor: Derin devlet var mı?" başlıklı haberde, Dink'in öldürülmesinin ardından katilin ve diğer şüphelilerin hızla yakalanmasına rağmen soruşturmanın başarısının şüpheli olduğu belirtildi.

Aksu: Utanılacak bir manzara

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, önceki akşam yayımlanan ve Samsun'da bazı polis ve jandarma görevlilerinin Hrant Dink'in katili Ogün Samast ile hatıra fotoğrafı çektirmelerini içeren görüntüler için "utanılacak bir manzara" diye konuştu.
Aksu, bu konuda Milliyet'e yaptığı açıklamada, söz konusu görüntülerin yayımlandığını önceki akşam valiler için düzenlenen bir yemekte haber aldığını ve hemen bakanlık müsteşarına konuyla ilgilenmesi için talimat verdiğini anlattı.
Yemekten çıkar çıkmaz görüntüleri izlediğini anlatan Aksu, izlerken ne hissettiğinin sorulması üzerine "Utanılacak bir manzara. Hiç hoş değildi, tasvip edilecek hiçbir yanı yok. Hiçbir izahı yok. Akıl ve mantıkla bağdaşmayan bir hareket" diye konuştu.
Bakan, "Türkiye bir hukuk devletidir, kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Zaten bu konudaki haberler üzerine müfettişleri görevlendirmiştik. Yaptığımız tasarrufları kamuoyuna açıklamış bulunuyoruz" diye ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious