Dünyaya Yunus Emre'li barış mesajı

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

. Başbakan Erdoğan'dan dünyaya Yunus Emre'li barış mesajı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'nın değişik yerlerinden gelen gençlerle İstanbul'da biraraya geldi. Erdoğan, Türk İslam kültüründen örnekler vererek yaptığı konuşmasında dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verdi. Erdoğan, Yunus Emre'nin dizelerini tekrarlayarak, "Gelin tanış olalım, işi kolay tutalım. Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz" ifadelerini kullandı.
Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gençlik Kolları tarafından düzenlenen "Avrupa'nın Gençleri İstanbul'da Buluşuyor" isimli toplantısına katıldı. The Marmara Otel'deki toplantıda Erdoğan; Danimarka, Fransa, İzlanda, Yunanistan, Azerbaycan, Moldova, Makedonya, İspanya, Hollanda, Bulgaristan'dan gelen gençlere hitap etti. "Sizler barışın, dostluğun, kardeşliğin hayatın ortak payda olmasında öncülük edeceksiniz. Umudum budur. Hayalim budur. Sizlerden beklentim de budur." ifadelerini kullanan Erdoğan, "Farklı köken, kültür ve inançlardan gelsek de sonuçta hepimiz insanız." dedi. Erdoğan, "Bizi birbirimizden uzaklaştıran ırkımızı, kültürümüzü dilimizi, inancımız değildir. Bunun üzerinde lütfen iyi düşünelim. Bizi birbirimizden uzaklaştıran, bizi birbirimizden ayıran, bizi birbirimize yabancı kılan ne yazık ki önyargılarımızdır. Bunu liderler arasında bile hep yaşıyoruz, görüyoruz. Konuştukça mesafenin daraldığını görüyoruz." şeklinde konuştu.
İnsanlığın önyargılardan kurtulması gerektiğini vurgulayan Erdoğan şunları söyledi; "İnsanı insana dost olmaktan çıkaran düşman haline getiren, dünyayı insanın başına dar eden işte bu karşılıklı önyargılardır. Eksik veya yanlış bilgilenmelerden kaynaklanan tutum ve davranışlardır. Birilerinin dediği gibi insan insanın kurdu değildir. İnsan insanın kardeşidir, yoldaşıdır. Birbirimize uzak kalarak birbirmizi tanımayı, anlamayı, hissetmeyi ihmal ederek önyargıları beslemiş oluruz. Birbirimizle konuşsak, tanışsak insan olmaya dair o hapimize ait ortak duyguları paylaşsak aslında hiç de uzak olmadığımız göreceğiz. Farklı coğrafylarada aynı özü taşıyan insanlar olduğumuzu göreceğiz. Birbirimize karşı önyargılarımızı yenebilsek dünyanın bigünkü acı toblosu üzerinde eksik olmayan kan ve gözyaşına boğulmuş bütün o coğrafyalar belki de hiç olmayacak. Belki bombalar hiç patlamayacak. Masum insanlar ölmeyecek. Çatışmalar kavgalara, kavgalar nefretlere hiç dönüşmeyecek. Elbette kimin suçlu olduğunu aramak için burada bulunmuyoruz. İnsanlık idealleri bu acı ve gözyaşı gerçeğine yenik düştüğüne göre gerçekle yüzleşmek ve suçu belki de bütün insanlığa bölmek mecburiyetindeyiz. Maalesef insanlığın önünde birkaç seçenek yok. Ya büyük bir çoğunlukla barışın ve esenliğin yanında yer alacağız ya da günden güne hiçkimsenen mutlu olmayacağı bir kargaşa çağına doğru sürükleneceğiz. Akıl sahipleri için doğru olan yolun hangisi çok açıktır. Bu felaket senaryosunun önüne geçmek için elimizdeki en önemli güç sevgi ve dostluk bağı olmalıdır. Bunun için birbirimizle yakın durmaya, farklılarımızla zenginleşmeye, renklerimizle güzelleşmeye ihtiyacımız var. Bunun için bizim tasavvuf anlayışımızdan gelen ve bu sıkıntıyı giderecek öz ifadesi ile 'Kesrette vahdet' yani çoklukta birlik anlayışını egemen kılmamız lazım. Farklı düşünceler, inançlar, ırk, din, dil...Bunlar bizim için ürkütücü sebepler olmaması lazım. Bunlar bizim için zenginlik olmalıdır. Burada ortak payda sadece insan olmamızdır. Bu toprakların yetiştirdiği büyük hikmet evrensel ümit pınarı Yunus Emre asırlar öncesinden bugünlere nasıl ışık tutuyor. Gelin tanış olalım, işi kolay tutalım. Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious