Dünyayı en çok kirleten ülke

Dünyayı en çok kirleten ülke.18071
  • Giriş : 17.11.2007 / 13:01:00

Washington düşünce kuruluşu Küresel Gelişim Merkezi (CGD) ve Karbon gözlemleme hareketi (Carma) dünya üzerindeki 50 bin elektrik santralinin atmosfere saldıkları karbon miktarlarını gözler önüne seren bir rapor hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rapora göre enerji santrallerinde en fazla karbon gazını 2.8 milyar tonla Amerika üretirken, ikinci sırayı 2.7 milyar tonla Çin aldı. Türkiye 102 milyon tonla 16’ıncı sırada yer aldı.

En fazla çevre kirliliğine yol açan enerji şirketinin Çin’deki Huaneing Power İnternational olduğu belirlendi. Çin’deki bu santral Türkiye’nin toplam karbon üretiminin neredeyse üç katını tek bayına üretiyor.

Rapora göre en fazla çevre kirliliğine yol açan ilk beş şirketin üçü Çin’de biri Güney Afrika’da ve diğeri de Hindistan’da bulunuyor. ABD’nin altı eyaleti Türkiye’nin toplam santrallerinin ürettiği karbon gazından daha fazlasını üretiyor. Sadece ABD’nin Georgia eyaletinde bulunan Scherer isimli elektrek santrali 183 milyon nüfuslu Brezilya’nın ürettiği karbon miktarından daha fazla atmosfere sera gazı salıyor. Elde edilen verilere göre elektrik santralleri ABD’nin ürettiği sera gazlarını yüzde 40’ını oluşturuyor. Bu oran dünya geneline sera gazlarının da yüzde 25’ine denk geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious