Dünyayı kurtarmak için gerekli olan para açıklandı

Dünyayı kurtarmak için gerekli olan para açıklandı.14258
  • Giriş : 07.03.2008 / 01:16:00
  • Güncelleme : 07.03.2008 / 00:25:03

Dünyada yoksulluğun kökünü tamamen kazımak için 190 milyar doların yeterli olduğu açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyada yoksulluğun kökünü tamamen kazımak, bütün insanları kapsayacak evrensel bir sağlık koruma sistemi kurmak, dünya nüfus artış hızını istikrara kavuşturmak, küresel ısınmayı durdurup tersine çevirmek için, bir hesaplamaya göre yılda 190 milyar dolar yetiyor.

Bu rakam da ABD'nin yıllık askeri harcamalarının sadece üçte biri.

Tanınmış çevre ekonomisti Lester Brown, ''B Planı'' adlı kitabı hakkında Reuters ile yaptığı söyleşide, ''iklim değişikliğinin, nüfus artışının, su kıtlığının, gıda fiyatlarının artmasının vs, vs, güvenliğe karşı bir tehdit olduğunu düşünülmeye başlandığında, ancak o zaman kaynakları kullanma yöntemlerinin değiştirilmesi düşünülmeye başlanacak'' dedi.

Washington merkezli ''Earth Policy Institute''un başkanı olan Brown, kitabının yeni baskısında, ''uygarlığın kurtarılmasının maliyetini'' hesaplıyor. Hesaplamaya göre dünyadaki tüm ülkeler savunma harcamalarına yılda toplam 1,2 trilyon dolar (560 milyar doları ABD'ye ait) harcarken, dünyanın kurtarılması için yılda 190 milyar dolar harcamak yetiyor.

Brown, İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefiklerin hep birlikte Nazi Almanyasını yenilgiye uğrattığı gibi, iklim değişikliğine karşı topyekün bir seferberlik yapılması gerektiğini belirtti. Brown, ''çok geç kalınmadı, hemen harekete geçersek, başarabiliriz'' dedi.

-HİÇ KİMSENİN B PLANI YOK-

Brown'a göre ''A Planı'' dünyanın bugünkü şekliyle devam etmesi, ''B Planı'' ise çevreyi kurtarmak, nüfus artışını istikrara kavuşturmak, yoksulluğu bitirmek vb. olabilir.

Kitabında sunduğu B Planının belki en mükemmel seçenek olmadığını kaydeden Brown, ''ama ortada olan tek plan da bu. Birileri Dünya Bankası veya BM'nin de planlarının olduğunu sanabilir, ama maalesef yok. Tek plan bu'' diye konuştu.

Brown'un B Planına göre, karbondioksit salımı 2020'ye kadar yüzde 80 azaltılmalı. Böylece ortalama ısının artışı durabilir. Özellikle vergi sistemi olmak üzere dünya ekonomisinin yeniden yapılandırılması gerekecek. Su fiyatı çok ucuz kaldığı için ülkeler, su tüketiminde de pervasız davranıyor. Fiyatlar üzerinden bunun üstesinden gelinebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious