Dünyayı mağaradan izliyorlar

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine bağlı Eski Kale Köylüleri, mağaralara kurdukları çanak antenlerle dünyayı mağaradan izliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yaz aylarında kavurucu sıcakların 50 dereceye ulaştığı ilçede klima ve soğutucu kullanma ihtiyacı hissetmeyen köylüler, mağaralara su ve elektrik çekerek teknolojinin her türlü nimetinden yararlanabiliyor.

Mağaraların üstüne kurdukları dijital çanaklarla yüzlerce televizyon kanalını bir anda izleyebilen köylüler, mağaradan da çıkmaya pek niyetli değil. Kalenin dibinde bulunan yaklaşık 20 mağarada ev ve birçok mağarada hayvanlarını besleyen köylülerden bazıları son dönemlerde ev yaparak mağaralardan çıkıp evlere yerleşmiş.

10 kişilik ailesi ile 3 gözden oluşan mağarada yaşayan Abdulkerim Vural, mağarada yaşamını rahat bir şekilde sürdürdüklerini söylüyor.

Mağarayı, yaz aylarında serin, kışa aylarında ise sıcak olması sebebiyle seçtiklerini dile getiren Vural, "Mağarada yaşamamız başkalarına ilginç gelebilir; ancak biz halimizden memnunuz." diye konuşuyor.

Yaklaşık 20 yıldan bu yana köye yerleştiklerini ve o günden bu yana köylülerin büyük bir bölümünün mağaralarda yaşadığını ifade eden köy muhtarı Mustafa Vural, köylülerin maddi imkânsızlıklardan değil kendi istekleri ile mağarada yaşadıklarını söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious