Dünyayı sarsacak 2 şifre

Dünyayı sarsacak 2 şifre.20438
  • Giriş : 19.10.2008 / 09:52:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan BM Güvenlik konseyine seçilen Türkiye'nin 3 silahını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Babacan: BM Güvenlik Konseyi'ne seçilen Türkiye dünya genelinde barış, istikrar ve güvenliğe büyük katkı sağlıyor. Bundan sonraki çalışmalarımızda anahtar sözcüklerimiz diyalog, diplomasi ve barışçıl çözüm olacak.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Batı Avrupa bölgesinden BMGK seçimlerini 1. turda 151 oy alarak büyük farkla kazanmasının ardından BM binasında yabancı gazetecilere Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin ile birlikte açıklamada bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Babacan, bugünün ''özel bir gün'' olduğunu belirterek Türkiye'ye uluslararası toplumun ve pek çok ülkenin güçlü destek verdiğini söyledi.

Türkiye'nin dünya genelinde barış çabalarına, istikrara, güvenliğe katkıda bulunduğunu söyleyen Babacan, ''Türkiye, BMGK çerçevesinde uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak hem bölgesinde, hem de dünyada katkılarına devam edecek'' dedi.

Dünya için zor dönem

Dünyanın zor bir dönemden geçtiğini belirten Babacan, ortak pek çok meselenin bulunduğunu, küresel bir mali kriz yaşandığını ve dünyada pek çok kriz bölgesinin bulunduğunu söyledi. İklim değişikliği ve çevresel sorunların bulunduğuna dikkat çeken Babacan, dünyada gıda ve enerji krizi gibi sonuçlarının güvenliği tehdit edebilecek sorunlar olduğunu belirtti.

Türkiye'nin BMGK adaylığında çok sayıda ülkenin desteğini aldığını ve bunun da Türkiye'nin omuzlarına sorumluluk yüklediğini belirten Babacan, ''Elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz, dünyanın pek çok bölgesinde pek çok ülkeyle yakın istişarelerimiz devam edecek ve anahtar sözcüklerimiz diyalog, diplomasi ve sorunların barışçıl çözümü olacak'' diye konuştu.

Küresel katkı

Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin Orta Doğu'da, Kafkaslar'da ve Balkanlar'da yapmakta olduğu katkıları BMGK üyeliği çerçevesinde daha küresel bir düzeyde yapacağını söyledi. Türkiye'nin 1 Ocak 2009'da göreve başlayacağını anımsatan Babacan, BMGK'da pek çok meseleyle uğraşacaklarını belirterek, ''Biz, BMGK'ya kendi pozitif gündemimizi getireceğiz'' dedi. Babacan, gizli oylama yapıldığını, son dakikaya kadar çalıştıklarını belirtti. Çok sayıda AB ülkesinden destek aldıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*