Dünyayı sarsan krizin faturası ağır oldu

Dünyayı sarsan krizin faturası ağır oldu.19689
  • Giriş : 02.08.2007 / 09:55:00

ABD'de patlak veren ve tüm dünyaya yayılan kredi krizi borsalara ağır darbe vururken, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da nasibini aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

1 haftada İMKB'deki şirketlerin piyasa değeri 250 milyar dolardan 230 milyar dolara geriledi. Böylece şirket değerlerinin 20 milyar doları uçtu gitti.

Ortalama yüzde 30'u halka açık olan borsa şirketlerinde yatırımcının elindeki değer de yaklaşık 7 milyar dolar geriledi. 7 milyar dolarlık kaybın da yüzde 70'i yabancı yatırımcıların elinde olduğu düşünüldüğündü global fonların Türk borsasındaki yatırımları yaklaşık 5 milyar dolar eridi.

UZMANLAR NE DEDİ?

RAYMOND JAMES BAŞEKONOMİSTİ ÖZGÜR ALTUĞ:
Yurtdışı kaynaklı bir dalgalanma. Kredi piyasalarına ilişkin endişeler yeniden hortladı. İMKB açısından 50 binlerin altına doğru bir seyir kısa dönemli olarak öngörülmekle birlikte borsadaki yönün hâlâ orta vadede yukarı yönlü olduğunu düşünüyoruz. Dolar maksimum 1,35 seviyesine çıkar. Bu dalgalanmanın etkisi geçen yılki Mayıs-Haziran dalgasından çok daha sınırlı kalacak.

* FINANS INVEST BAŞEKONOMİSTİ BANU KIVCI TOKALI: Dalgalanmada ABD'de konut sektöründeki sorunlu krediler etken. Onunla ilgili yapılan her açıklama piyasaları çok fazla etkiliyor. Bu kadar kırılgan olan piyasa durumunda açıklanacak her veri kritik hale geliyor. ABD'de son açıklanan enflasyon ve büyüme rakamları olumlu sinyaller vermişti. Benzer olumlu datalar gelirse piyasaya destek olacaktır. Piyasa trendini bulana kadar birkaç hafta böyle dalgalı bir dönem geçirebiliriz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious