'Dur' ihtarına uymama soruşturuluyor

'Dur' ihtarına uymama soruşturuluyor.11751
  • Giriş : 07.12.2008 / 14:13:00

Antalya'da, polisin ''Dur'' ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürülen 18 yaşındaki Çağdaş Gemik'in ailesinin avukatı hakkında, kamu görevlilerine iftira gerekçesiyle Valilik tarafından yasal işlem başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Çağdaş Gemik'in ölümüyle sonuçlanan olay nedeniyle yayımlanan haberlerde yer alan beyan ve yorumların, yalan, maksatlı ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Avukat Münip Ermiş'in Çağdaş Gemik'in polis memuru Mehmet E. tarafından vurularak öldürülmesiyle ilgili savcılık soruşturmasının Antalya Valiliği ve Antalya Emniyet Müdürlüğünce etkilenmeye çalışıldığı yönündeki iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

İl İnsan Hakları Başkanlığı tarafından gönderilen 31 Ekim 2008 tarih ve 1720 sayılı yazı ile Cumhuriyet Savcılıklarında yürütülen işlem sonuçları hakkında başkanlığa bilgi verilmesinin ivedilikle istendiği vurgulanan açıklamada, Çağdaş Gemik'in ölümüyle sonuçlanan olayın ardından polis memuru Mehmet E'nin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ilgili maddeleri uyarınca görevinden uzaklaştırıldığı, İçişleri Bakanlığından idari soruşturmaların başlatılması için mülkiye ve polis başmüfettişleri talep edildiği kaydedildi.

Açıklamada, olayın İl Emniyet Müdürlüğünce Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirildiği, İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığının da mevzuata uygun işlemlere başladığı vurgulandı.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Çağdaş Gemik'in avukatı Münip Ermiş tarafından, bilgi almak bahanesiyle Cumhuriyet Savcılığı'na talimat verildiği, cinayetten tutuklu polisi aklamaya yönelik çaba gösterildiği ve davaya bu pencereden bakılmasını isteyen yazı yazıldığı iddialarına ilişkin gazetelerde yer alan haber, iddia ve beyanların yalan, maksatlı ve kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik olduğu açıktır.

Gazetelerde yayımlanan yalan, maksatlı ve kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik haberlerin, iddia ve beyanların sahibi Avukat Münip Ermiş, insan haklarına ve kurumsallaşan İnsan Hakları Kurullarına inanmayan ve bu düşüncelerini bir süre önce bağlı olduğu meslek kuruluşunun bilgisi olmadan ve mühürlerini de kullanmak suretiyle meslek kuruluşunu bağlayıcı nitelikteki yazışmalarıyla İl İnsan Hakları Kurulu tarafından yakından tanınmakta olup, bu haliyle de basın kuruluşlarına yaptığı yalan, yanlış ve maksatlı beyanlarının gerekçesi daha iyi anlaşılmaktadır.

Kamu görevlilerine isnat ve iftirada bulunan adı geçen Avukat Münip Ermiş hakkında yasal işlemlere başlanmıştır. Antalya Valiliği, insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığı ilkelerini hukuk devletinin esası olarak kabul etmektedir.''

Avukat Münip Ermiş, Çağdaş Gemik'in ölümüyle ilgili Antalya Cumhuriyet Savcılığından bilgi talep eden Antalya Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu hakkında, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığına şikayette bulunmuştu.

Münip Ermiş, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığına gönderdiği şikayet dilekçesinde, Çağdaş Gemik'in, polis memuru Mehmet E, tarafından vurularak öldürülmesiyle ilgili savcılık soruşturmasının, Antalya Valiliği ve Antalya Emniyet Müdürlüğünce etkilenmeye çalışıldığını iddia etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*