Durak'a bir suç duyurusu daha

Durak'a bir suç duyurusu daha.9513
  • Giriş : 11.04.2009 / 16:04:00
  • Güncelleme : 11.04.2009 / 16:13:41

Adana'daki seçime dair savcılık soruşturması devam ederken, Aytaç Durak hakkında suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP, Aytaç Durak hakkında suç duyurusunda bulundu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Adana'daki tartışmalı seçime dair savcılık soruşturması devam ederken "Gizlilik kararına aykırı davrandığını" iddia ettiği Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP İl Başkanı Serdar Seyhan, şikâyet dilekçesini, Belediye Başkan adayları Ümit Özgümüş, Turan Özer, Turgay Develi ve avukatı Yusuf Akıncı ile birlikte Cumhuriyet Savcılığı'na verdi.

Daha sonra adliye sarayı önünde basın açıklaması yapan Seyhan, Adana'da sandık sonuç tutanaklarının değiştirildiğine dair görüntüler ile belgelerin ortaya çıkmasıyla savcılığın şüpheli kişiler hakkında soruşturma başlattığını kaydetti.

Yapılabilecek spekülasyonların soruşturmayı olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle savcılığın konuyla ilgili "gizlilik kararı" aldığını ifade eden CHP İl Başkanı Seyhan, "Ancak bu gizlilik kararına rağmen Aytaç Durak, 10.04.2009 günü yaptığı basın toplantısında Cumhuriyet Savcılığı'nın bu soruşturma evrakı hakkında takipsizlik kararı verdiğini açıklamıştır. Henüz böyle bir durum olmamasına rağmen 'soruşturmanın durdurulduğu' şeklindeki bir açıklama, devam etmekte olan bir davanın sonucunu doğrudan etkilemeye yönelik bir çabadır. Bu da suçtur." dedi.

CHP Adana İl Başkanı Seyhan, yine Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu görevlilerinin "Cumhuriyet savcısı açıklama yapacak, adliyeye gidin." şeklinde açıklama yaparak basın mensuplarını savcıya yönlendirdiğine dikkat çekti.

İl Başkanı Seyhan, soruşturma devam ederken bu yönde açıklama yapılarak, 'gizlilik kararını ihlal suçu' işlediğini vurguladı.

Seyhan, şunları söyledi: "Hakkında gizlilik kararı olan soruşturma evrakının failleri arasında bulunan şahıslarla, tanıkların ifadeleri henüz tamamen alınmamış. Buna rağmen şüpheliler tarafından yapılan açıklamanın soruşturmayı etkilemeye yönelik olduğu kuşkusuzdur. Bu nedenle biz CHP olarak bu girişimin suç olduğu düşünüyoruz."

Yeni seçilen meclis üyelerinin belediye meclisinin ilk toplantısına katılıp katılmamaları yönündeki bir soruya ise Serdar Seyhan, usulsüzlük ve hilenin yapıldığı bir seçimin meşru olmadığını söyledi.

Meşru olmayan bir belediye seçim sonuçlarının alt kurullarının oluşmasının doğru uygulama olmayacağını anlatan Seyhan, "Meclis üyeleri de henüz Türkiye kamuoyunda meşruluğu tartışılan bir belediye başkanlığının işlevliğini doğru bulmamışlardır. Hala meclis gruplarının toplanamamış olması, Adana'da seçimlerin meşru olmadığının ayrı bir ifadesidir. Kurulları bir araya gelmeyen bir belediyenin kente hizmet etmesi söz konusu değildir. Belediyelerin hukuka uygun toplanıp hizmet edebilmelerinin tek koşulu bu seçimlerin iptal edilip, yenilenmesidir." şeklinde konuştu.

CHP İl Başkanı Seyhan, Aytaç Durak'ın ortaya çıkan tartışmalardan büyük rahatsızlık duyduğunu da belirtti.

Bu gelişmeler sonrasında Durak'ın da seçimlerin iptal edilebileceğini gördüğünü savunan Seyhan, bu durumun da tedirgin ettiğini ileri sürdü.

Aytaç Durak'ın bu süreçle ilgili usulsüzlükleri kamuoyuna duyuran basın-yayın organlarını da hedef alır hale geldiğini dile getiren Seyhan, "Bunu biraz (Durak'ın) süreci görmesinin getirdiği kaygıya bağlıyorum." değerlendirmesini yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*