’Duru Türkçeye evet, kuru Türkçeye hayır!’

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanındaki 14 kelimeden 10’unun öz Türkçe olmayan, diğer dillerden Türkçeleşmiş Türkçe olduğunu belirterek ”Duru Türkçe ile kuru Türkçeyi birbirine karıştırmamalıyız.’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Karaman’a ilk defa geldiğini belirten Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Karaman’a geldikten sonra bu gecikmeli gelişin pişmanlığını yaşadığını söyledi. ’Arı Türkçe’ye evet, duru Türkçe’ye evet ama kuru Türkçe’ye hayır’ diyen Bakan Çelik, duru Türkçe’yle kuru Türkçe’nin karıştırılmaması gerektiğini belirtti.

Bakan Çelik, şunları kaydetti: ’’Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanındaki 14 kelimeden 10’u, öz Türkçe olmayan diğer dillerden Türkçeleşmiş Türkçedir. Eğer böyle yapmazsak kelime ırkçılığı yaparsak, bizim dilimiz kuş diline döner. Bunun için duru Türkçe ile kuru Türkçeyi birbirine karıştırmamalıyız.’’

Karaman’a bir üniversite açılması ve Karaman’da eğitim-öğretimin daha kaliteli standartlara gelmesi için Milli Eğitim Bakanlığını üst düzey yöneticilerini seferber edeceğini müjdesini veren Çelik, sonraki yıllar için Karaman’a bir üniversite kurulması planının gündemlerinde olduğunu kaydetti.

Törene katılamayan devlet büyüklerinin kutlama mesajları ile başlayan kutlamanın bugünkü etabına Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Hollanda Parlamentosunda görev alan Milletvekili Fadime Örgü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Temel Gazioğlu, Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Haluk Akalın, Karaman Milletvekilleri, Samsun’a tayini çıkan fakat Türk Dil Bayramı kutlamaları dolayısıyla özel olarak Karaman’da bulunan Vali Hasan Basri Güzeloğlu’da katıldı.


Milli Eğitim Bakanı Çelik’in konuşmasından sonra ’Türkçenin başkenti Karaman’dır’ diye sözlerine başlayan Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ise, günümüzde yabancı sözlerin Türkçeyi istila ettiğini, bu nedenle cümlelerimizde Türkçe cümleler kullanılmasının gerektiğini vurguladı. Nimet Çubukçu, Karaman’da okuma yazma oranının yüzde 98 olduğunu tespit ettiklerini söyleyerek Karamanoğlu Mehmet Bey diyarında Türk Dil Bayramını kutlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Karamanoğlu Mehmet Bey’den övgülerle bahseden bir konuşma yapan Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Haluk Akalın, Türkçe yazmanın, konuşmanın, Türkçe eser vermenin küçümsendiği, hor görüldüğü bir dönemde Karamanoğlu Mehmet Bey’in ’Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergâhta, bargâhta, seyran ve mecliste Türkçeden başka özge söz söylemeye’ fermanıyla Türkçeye sahip çıktığını hatırlattı.

Türkçenin kullanıldığı alanlarda yaşanan sorunların toplum olarak dikkatlerini çektiğinin altını çizen Akalın şöyle konuştu: ”Türkçenin söz varlığına girmiş, şarkılarımızda, deyimlerimizde, atasözlerimizde, destanlarımızda ve yaşamımızdaki bütün kelimeleri Türkçenin zenginliği olarak kabul etmekteyiz. Türk Dil Kurumu olarak bölge ağızlarımızın söz varlığından, terimlerimizden, deyimlerimizden, tarihi sözlerimizden oluşacak Türkçenin söz varlığı veri tabanında altı yüz bine ulaşan bir zenginliğin oluşturulması için çalışmalarımız devam etmektedir. Yeryüzündeki dillerde Türkçe kökenli yaklaşık on iki bin söz bulunmaktadır. Türkçe, tarihi boyunca diğer dillere binlerce söz vermiş, böylece dünya kültürüne ve uygarlığına katkıda bulunmuş ender dillerdendir. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı ile birlikte yerel ve bölgesel radyo, televizyon yayıncıları için düzenlediğimiz kitle iletişim araçlarında doğru ve güzel Türkçe seminerleri 23 merkezde kurumumuzun desteği ile gerçekleştirildi. Türk Dil Kurumu olarak Türkçemiz konusunda milletçe el ele vermemiz gerektiğine inanıyoruz. Türkçe en kutsal varlığımız, ortak paydamızdır.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Temel Gazioğlu ise geçen seneki kutlamalara da katıldığını belirterek aynı dili paylaştıkları Türkleri, soydaşları Kıbrıslıların çok sevdiğini dile getirdi.

Hollanda Parlamentosu milletvekilliği yapan Fadime Örgü, kendisinin de Karamanlı olduğunu ifade ederek ilk defa memleketinde katıldığı Türk Dil Bayramı kutlamalarında duygusal anlar yaşadığını söyledi. Örgü, konuşmasında Karaman’ı ve Karaman halkını öven sözlere yer verdi.

BİFA Lisesi folklor ekibinin Karaman türküsü eşliğinde sergilediği oyunda ritim tutan Devlet Bakanları Hüseyin Çelik ve Nimet Çubukçu’nun öğrenciler oyunlarını sergiledikleri sırada yanlarına yaklaşan Betül Aktaş ve Şerife Kırık isimli küçük çocuklara yoğun ilgi göstermesi protokolün bulunduğu alanda renkli be hareketli görüntülere sahne oldu.

Televizyon programlarında sunuculuk yapan Kenan Işık’ında rol aldığı Karamanoğlu Mehmet Bey’in Türk Dili fermanının okunmasının temsili gösterisi ile son bulan Türk Dil Bayramı kutlamalarını İl ve ülke dışından gelen çok sayıda vatandaş seyretti.

Kutlamaların ardından Türk Dil Bayramı kutlamaları çerçevesinde kurulan ’Kültür Sokağını’ ziyaret eden Bakanlar burada vatandaşlarla bol bol sohbet etti. Çeşitli siyasi partilerin ikram ettiği böreklerden tadan Bakan Çubukçu hanımlarla fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious