Duruşmalarda Savcı Öz yok

Duruşmalarda Savcı Öz yok.11409
  • Giriş : 08.10.2008 / 04:10:00
  • Güncelleme : 07.10.2008 / 23:54:33

Ergenekon davasının duruşmalarına, iddianameyi hazırlayan üç savcıdan ikisi katılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Silivri'de uluslararası standartlara uygun yapılan ve Avrupa'nın en büyük cezaevi özelliğini taşıyan Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki adliyede görülecek ''Ergenekon'' davasının duruşmalarına, iddianameyi hazırlayan 3 savcıdan 2'si katılacak.

İLK DURUŞMA 20 EKİM'DE

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de bulunduğu 46'sı tutuklu 86 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması, 20 Ekim Pazartesi günü yapılacak.

SAVCI ÖZ KATILMIYOR

Duruşmada, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin 2 üye hakim ve mahkeme başkanından oluşan heyet yargılamayı yapacak. Duruşmada, davanın iddianamesini hazırlayan 3 Cumhuriyet savcısından Mehmet Ali Pekgüzel ile Nihat Taşkın hazır bulunacak. Savcılar Pekgüzel ve Taşkın yargılama boyunca duruşmalara katılacak.

İlk duruşmasında iddianamenin tamamının ya da sanıklarla ilgili genel bölümlerin yer aldığı kısımlarının okunması beklenen davanın görüleceği adliyedeki hazırlıklar da devam ediyor.

SESLİ VE GÖRÜNTÜLÜ KAYIT YAPILACAK

Hazırlıklar kapsamında, duruşma salonuna, ilk kez Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi ile ilgili yargılamada kullanılan görüntülü ve sesli kayıt sistemi kuruluyor.

Sistem sayesinde ''Ergenekon'' davasına ilişkin duruşmada, salondaki sanık ve avukat beyanları dahil tüm konuşmalar kayıt altına alınacak. Davaya ilişkin tutanak ise duruşma sonrası hazırlanarak taraflara verilecek.

Duruşmayı izleyecek basın mensupları ve sanık yakınlarının duruşma salonuna girişinde kullanacağı özel giriş kartları hazırlanıyor. Salonda, duruşmayı izleyecek basın mensupları için 30, sanık yakınları için 50 kişilik yer ayrıldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*