Duruşmaya avukatlar gelmedi!

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Saddam Hüseyin’in, Kürtlere karşı soykırım suçuyla yargılandığı Enfal davasının bugünkü duruşması, savunma avukatlarının boykotuyla başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saddam’ın avukatları, mahkeme öncesi yaptıkları açıklamada "Son gelişmeler ışığında ve mahkeme tarafından yapılan yanlışlar neticesinde ve hükümetin mahkeme üzerine kurduğu baskı sonucu savunma heyeti, bugünkü duruşmayı boykot etme kararı almıştır" denildi. Savunma heyetinin başkanı Halil Duleymi, "mahkemenin meşruiyetini tanımadığını ve işgalci güçler tarafından alınan ani kararı kabul etmeyeceklerini" belirtti. Duleymi, "konu yargıç veya bu yargıç hakkında değil. Ancak bugünden itibaren bu meşruiyeti ve mahkemenin taraflılığını protesto ediyoruz." dedi.

Geçtiğimiz hafta mahkemenin başkanı Yargıç Muhammed El Ameri, Saddam’ın "diktatör olmadığını" söylemesi üzerine görevden alınmış ve yerine Muhammed El Ureybi El Halife getirilmişti.

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü gerçekleşen son duruşmada ise yargıç Halife, Saddam’ı mahkeme salonunda dışarı çıkarmış, bunun üzerine de savunma avukatları salonu terk etmişti. Saddam, 6 sanıkla birlikte Kürtlere karşı soykırım işlemekle suçlanıyor. Sanıklar, suçlu bulunmaları halinde idam edilebilecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious