Duş başlığı hastalık yayıyor!

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Duş başlığının temiz olmaması göğüs hastalığına sebebiyet verebilir"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son günlerde klima, duş başlıkları ve sağlıksız havuzlar sebebiyle oluşan göğüs hastalıklarına yakalanan kişilerin sayısında artış olduğunu bildiren Dr. Bozkurt, "Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle klima kullanımı ve havuza girme oranı hızla arttı. Bu sebeple solunum yolları enfeksiyonlarında da hızla artış yaşanmakta. Ayrıca duş başlıklarının temiz olmaması da enfeksiyon kapılması riskini doğuruyor." dedi.

Hastalıkların yaygın belirtilerini de açıklayan Bozkurt, "Kas ağrıları, baş ağrıları, halsizlik, ateş, huzursuzluk gibi belirtileri sık görülür. İlk iki günde yoğun olmak üzere kuru öksürük görülür. Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi sindirim sistemi bulguları olabilir. Klimaları yoğun olarak kullandığımız şu günlerde ateş ve öksürük şikayeti olan kişilerde bu bulguların basit bir gribal enfeksiyon olmayıp, zatürre başlangıcı da olabileceğini akılda bulundurup, uzman bir doktora başvurarak tetkiklerini yaptırmalılardır." diye konuştu.

Dr. Nurgül Bozkurt, göğüs hastalığına karşı şu tedbirleri önerdi: "Özellikle direnci düşük ve kronik hastalığı olan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca sıcak havalarda kişilerin havuç ve domates gibi lifli sebzelerden yeterli miktarda yiyerek dengeli beslenmesi de gerekmektedir. Duş başlıklarının temizliğinin sık aralıklarla yapılması gereklidir. Klimaları da bilinçli ve dikkatli bir şekilde kullanmalıyız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious