Düşen helikopterde korkunç iddia

Düşen helikopterde korkunç iddia.12821
  • Giriş : 04.04.2009 / 00:20:00
  • Güncelleme : 04.04.2009 / 00:00:34

Yazıcıoğlu’nun yaşamını yitirdiği Esas Holding helikopterinin acil yer bulma cihazının (ELT) anteni kırık çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzmanlara göre savaşta bile sağlam kalan ELT anteni üç nedenden dolayı kırılmış olabilir: Ucuz ve standart dışı cihaz kullanımı, bakımının zamanında yapılmaması veya yanlış yere monte edilmiş olması.

BÜYÜK Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da aralarında yer aldığı 6 kişinin ölümüne neden olan Esas Holding'e ait helikoptere ilişkin şüpheler tırmanıyor. Yazıcıoğlu ve beraberindekilerini kurtaracak ekiplerin olay yerine zamanında ulaşmasını engelleyen en önemli neden olarak gösterilen Acil Yer Bulma Vericisi (ELT) cihazıyla ilgili soru işaretleri artıyor. Önceki gün cihaza ulaşan kaza kırım ekipleri anteni kırık olduğu için sistemin çalışmadığını tespit ederken, uzmanlar bu bahanenin şüpheli olduğunu vurguluyor.

SAĞLAM KALMASI ŞART

KONUYLA ilgili star'a bilgi veren Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı uçak mühendisi Faruk Sevim 'Bu tip cihazların antenleri içeride olur. Zaten kazadan sonra sağlam kalması gereken bu cihazlar işlevini yerine getirmesi için çok güvenli olarak imal edilir. Yani düştükten sonra bozulmaları mümkün değil' dedi. Uçaklardaki kara kutunun da aynı prensiple sinyal gönderdiğini ve üzerlerinde anten bulunmadığını söyleyen Sevim 'ELT cihazı da kara kutu gibi çok sağlam yapılır' dedi. Uzmanlar ayrıca tüm savaş helikopterlerinde de bulunan ve füze saldırısıyla bile bozulmayan ELT cihazının böyle bir çarpmayla nasıl kullanılmaz hale geldiğine de anlam veremiyor. Düşen hava araçlarının yerlerinin belirlenmesini sağlayacak olan ELT cihazının, sivil hava araçlarının yanı sıra savaş helikopterleri ve savaş uçaklarında da kullanılıyor. Bu nedenle, ELT cihazlarının her türlü çarpmaya ve patlamaya karşı dayanıklı olması gerekiyor. star'ın, Ulaştırma Bakanlığı ve ELT bakımını üstlenen firma temsilcilerinden edindiği bilgiye göre, değişik tiplerde ELT cihazı bulunuyor. ELT cihazlarının fiyatları da, sağlamlığına ve taşıdığı özeliklere göre 2 bin dolar ile 10 bin dolar arasında değişiyor. Ucuz olan ELT cihazları bazen çarpma sırasında devre dışı kalabiliyor.

Uzmanlar, helikopterde bulunan ELT cihazının üç nedenden dolayı çalışmamış olabileceğini belirtiyor. Buna göre, cihazın çalışmaması için, standart dışı bir cihazın kullanılması, bakımlarının zamanında yapılmamış olması veya yanlış yere monte edilmiş olması gerekiyor.

Esas yolcuları değil kendini garantiye almış

MEDAİR şirketi ile ilgili skandalda başka bir boyut daha patladı. Eksiklikleri nedeniyle kazadan kısa bir süre önce 'işletme lisansı' iptal edilme aşamasına gelen Medair'in, helikopter uçuşları ile ilgili beklenmedik durumlar için her türlü hukuki garantiyi kira sözleşmesine koyduğu belirlendi. Şirketin, kira sözleşmesinde yer alan hükümlerle, adeta hukuki zırh ördüğü saptandı. Medair şirketinin, helikopterleri kiralayan tüm müşterilerine imzalattığı kira sözleşmesinde toplam 18 madde bulunuyor. Maddeler arasında 'olumsuz hava koşullarında meydana gelecek zararlardan firmanın sorumlu olmadığı'na dair maddeler de yer alıyor. Yine sözleşmede, uçuş normal şartlarda başladıktan sonra hava şartları nedeniyle, dönülmek zorunda kalınması ya da uçuşun yarım kalması halinde, uçulan süre bedelinin müşteriden satın alınacağına ilişkin düzenleme de yer alıyor. Birçok eksikliği olduğu tespit edilen Medair'in, kira sözleşmelerinde yer verdiği hükümlerle hukuki yönden kendisini koruma altına almak istediği belirtildi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*