Düşen uçağın 89 tane arızası gizlenmiş

Düşen uçağın 89 tane arızası gizlenmiş.14609
  • Giriş : 11.06.2009 / 09:30:00
  • Güncelleme : 11.06.2009 / 13:54:52

Düşen uçağın 89 kez arıza yaptığını ancak baskı nedeniyle bu bilgileri kayıt dışı deftere rapor ettikleri ileri sürüldü...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pilot Fevzi Altunbulak, 2007'de Isparta'da düşen uçağın 89 kez arıza yaptığını ancak pilotların şirketlerin baskısı nedeniyle bu bilgileri kayıt dışı başka bir uçuş defterinde rapor ettiklerini ileri sürdü...

BBP eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamını yitirdiği helikopter kazasını araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu özel havayollarında pilot olan Fevzi Altunbulak ve kurtarma çalışmalarına katılan Mühendis Necmettin Güneş'i dinledi. Altunbulak'ın sözleri toplantıda tartışma yarattı.

Pilotaj hatası denmişti

Pilotların çalışma şartları hakkında bilgi veren Altunbulak, 2007'de Isparta'da düşen ve düşüş nedeni pilotaj hatası olarak açıklanan uçağın 89 kez, değişik noktalardan arıza yaptığını ancak buna rağmen pilottan uçuşa devam etmesinin istendiğini ileri sürdü. Pilotların uçuşlarda bir uçuş defteri tutmak zorunda olduklarını anlatan Altunbulak, "Bu arızalar uçuş defterine kaydedilmedi.

Çünkü, kaydedilmiş olsa yeniden uçuşa çıkması mümkün değil" dedi. Altunbulak, uçakların uçuşa devam etmesi için özel şirketlerin pilota kayıt dışı bir ikinci defter tutturduğunu belirterek, arızaların şirket ile pilot arasında olan bu kayıt dışı deftere işlendiğini ve kaza halinde saklandığını anlattı. Komisyon üyeleri bu iddialara, "Eğer öyleyse hiçbirimizin can güvenliği yok" sözleriyle tepki gösterdiler. CHP'li üye Malik Ejder Özdemir, "kayıt dışı defter" iddiasının araştırılmasını istedi. Altunbulak'ın bu iddiası, tutanaklara da geçti.

Pilotlara "uçun" baskısı

Altunbulak, pilotların bu şartlar altında uçmaya devam etmek zorunda olduğunu belirterek, "Bu kazadan da belki pilotaj hatası çıkacak. Uçuş elemanlarının güvencesi yok. Şirket 'uçacaksın' diyor. İşini aybetme korkusu var. İş güvencesi yok. Pilotlar bu tür zorlamalarla karşı karşıya kalıyor. Bu kazada da hava aletle uçmaya uygun değil, görüşle uçacak. Uçsa ayrı, uçmasa ayrı. Uçmasa, şirket neden orada kaldın diye pilotu zorlayacak" dedi.

Hiçbir havaalanında arama ve kurtarma teşkilatı yok

Pilot Fevzi Altunbulak, 2001 yılında Acil Kurtarma Teşkilatı Yönetmeliği'nin çıkartılmasına rağmen, o günden bu yana hiçbir çalışma yapılmadığını ve en büyük havaalanları dahil, hiçbir havaalanında arama kurtarma teşkilatı olmadığını da iddia etti. Milletvekillerinin, "İçişleri Bakanı'nın 4 helikopter burada sürekli arama çalışması yapıyor" dediğini hatırlatması üzerine Altınbulak, "O koşullarda helikopter uçması mümkün değil. Arama kurtarma için uçsa onlar da aynı akıbetle karşılaşabilirdi" dedi.

CHP'li üye Malik Özdemir'in Bakan Beşir Atalay'ın sözlerine atıfta bulunmasına AK Partili milletvekilleri tepki gösterdi. Arama kurtarma çalışmalarına katılan Necmettin Güneş de bölgede yaptıkları çalışmaları komisyona ilettiğini söyledi. Güneş, kaza anında ve sonrasında arama ve kurtarma çalışmalarına yönelik organizasyonun sağlanamadığını iddia ederek, "Organize çalışma yapılabilseydi rahmetli Yazıcıoğlu en geç 2 saat içinde bulanabilirdi" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*