Düşen uçağın enkazında ne oldu?

Düşen uçağın enkazında ne oldu?.14485
  • Giriş : 04.12.2007 / 22:34:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 16:36:44

Isparta'da düşen ve 57 kişinin öldüğü MD83 tipi uçağın enkazının bulunduğu Türbetepe'ye kar yağdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Enkazın bulunduğu tepe beyaza büründü, bölgedeki hava sıcaklığı eksi 10 dereceye düştü.

Uçaktan dağılan parçalar Devlet Su İşlerinden (DSİ) 12 kişilik ekip tarafından toplanıyor. Ancak bölgede başlayan kar yağışı nedeniyle çalışmalar güçlükle yürütülüyor.

Bu arada uçağın düştüğü bölgenin alt kesimlerinde yağış nedeniyle çamur oluştuğu bu nedenle uçak enkazını taşıyacak araçların bölgeye çıkamadığı öğrenildi. Yetkililer, uçak enkazının İstanbul'dan gelecek bir ekip tarafından kesilip parçalar halinde taşınacağını bildirdi.

Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun, Atlasjet uçağının 2 pilotundan kabin amiri ve teknisyenden alınan kan örneklerinin İstanbul Adli Tıp Kurumu'na götürüldüğünü, tahlil sonuçlarının kısa süre sonra kendilerine gönderileceğini söyledi. Başsavcı Tosun, kazada ölenlerin özel eşyalarının da Keçiborlu'da teslim edilmeye başlanacağını duyurdu.

Başsavcı Tosun, "zaten otopsi işlemini yapanlarda adli tıp kurumu başkanı, daire başkanı gibi en üst yetkililirdi. Sonuçta bu aşamayı atlattık. Eşya teslimi hususunda cesetlerin bile bir kısmının parçalandığı böyle bir olayda hem şahısların üzerinden çıkan eşyalara, para gibi değerli eşyalara ilişkin çalışma yapıldığı gibi hem de uçağın içerisinde ve bagajında bulunan zati eşyalara ilişkin de çalışmalar uzun sürdüğünden, 101 parça torbalandırılmış bunlar 70-80 sayfa bilgisayar çıktısını aşacak şekilde liste haline getirilerek tereke hakimliğine tevdi edildi. Bugün tarihi itibari ile Keçiborlu tereke hekimliğine bu eşyalar teslim edilecek. Artık bundan sonra ölü yakınları mirasçı olduklarını beleyecekleri belgelerle birlikte ilgili mahkemeye başvurarak mahkemenin de tespit ettiği eşyaları kendilerine teslim edecekler" dedi.

SAVCI İLE YAPILAN GÖRÜŞMEDEN BAŞLIKLAR:

Soru:
Kazanın olduğu bölgede kaldırma çalışmaları ne zaman başlayacak?

- Enkaz kaldırma çalışmaları bugün itibari ile başladı, ilgili uçak firması birkaç gündür bu tür alt yapıyı oluşturuyordu, başsavcılığın talimatı üzerine kaldırma çalışmalarına başladılar. Bu aşamada jandarma ve diğer görevliler olay mahallinde bulunup şahıslara ait eşyaların çıkması ile bunlara el koyacaklar. Aynı zamanda olay yerinde enkaz kaldırma işlemlerinin hemen akabinde Isparta Valiliği ve İl Sağlık müdürlüğünün çalışmaları ile orada ilaçlandırma ve karantina çalışmaları yapılacaktır.

Soru: Ölüm sebepleri ile ilgili bir çalışma var mı?

Bu konu teknik bir konu olduğu için bizim konumuz değil. İlgili heyetler tarafından bize sunulacak raporlara göre hareket edeceğiz. Bizde gittik olay mahallinde dolaştık, ilgili uçak firmasının yetkilileri, hatta imalatçı firmanın teknik heyeti de bir çalışma yaptığı gibi bu konuya görevli olan zabıta birimlerinin de tespitleri ile sonuca ulaşılacak. Şuanda türlü spekülasyonlar var oranın havanın sisli olmasına dair, basınç düşmesine dair, uçağın bir anda arıza yaptığına dair, kendimizi yetkili ve ehil görmüyoruz, bize sunulacak raporlara göre bu konuda kanaatimizin pekişmesini beklemek durumundayız.

Soru: Hangi merci yetkili ?

- Keçiborlu Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilidir.

Soru: Kabin heyetinin otopsilerinde kan örnekleri alındı mı?

- Otopsi işleminden ziyade cesedin tespitine ilişkin işlem yaptık. Kaza bellidir ölüm sebebi bellidir. Kaza teknik raporlar sonrası değerlendirme yapılacaktır. Ancak uçakta bulunan pilotlar ve kabin görevlileri açısından ileride bir iddia olur düşüncesi ile alkoldür, uyuşturucudur, benzeri hususlarda çelişkileri ve iddiaları gidermek açısından klasik otopsi haricinde kan idrar örnekleri gibi benzeri tahlile gerek duyulabilecek tüm numuneler alınmış bunların sonucuna göre de hareket edilecektir.

Soru: Tahliller nerede?

- Zaten İstanbul adli tıp kurumu başkanı ve morg dairesi başkanı otopsi işlemini yaptığı için numunelerini aldılar yanlarında götürdüler tahlil sonuçlarını bize ibraz edecekler.

Soru. Ne zaman gönderecekler?

Yasal makul süre neyse sonuçlandırıp bize gönderecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious