Düşen uçağın kara kutusu Paris'te

Düşen uçağın kara kutusu Paris'te.16867
  • Giriş : 27.02.2009 / 04:11:00

THY uçağının neden düştüğü henüz aydınlatılamadı. Kara kutu incelenmek üzere Paris’e gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TÜRK Hava Yolları'na ait Tekirdağ uçağının önceki gün İstanbul-Amsterdam seferini yaparken Schiphol Havaalanı'na inişe geçtiği sırada düşmesinin nedeni henüz aydınlatılamadı. Uçakla ilgili adli ve teknik çalışmalar hızla sürerken, kara kutu da incelenmek üzere Paris'e gönderildi. Hollanda Güvenlik Kurulu sözcüsü Fred Sanders, kara kutunun çözülmesine imkan sağlayan laboratuvar Paris'te olduğu için kayıtların bu kente gönderildiğini belirtti. Sanders, “İnceleme çalışmaları devam ediyor. Bunun cuma günü (bugün) tamamlanacağını tahmin ediyoruz. İlk sonuçların alınması ise gelecek hafta ortasını bulabilir. Ancak detaylı rapor birkaç aydan önce hazır olmaz” diye konuştu. İncelemede hava şartları, yetersiz yakıt, rota hatası, pilotun yorgunluğu ya da kuş sürüsü gibi birçok ihtimal gözden geçirilecek.

Enkaz pazar kalkacak

Uçağın enkazında da ayrıntılı çalışma sürüyor. Enkaz güvenlik çemberine alınırken, görevliler dışında kimsenin enkaza yaklaşmasına izin verilmiyor. Görevliler enkazın detaylı fotoğraflarını çekiyor. Araştırma ve incelemelerin birkaç gün daha sürmesi ve büyük bir olasılıkla pazar günü enkazın kaldırılması bekleniyor.

Uçuştaki tüm bilgileri kaydediyor


“KARA kutu”lar uçakta belli verileri kaydetmeye yarayan araçtır. Paslanmaz çelikten yapılan bu aracın en ve boyu yaklaşık 25'er cm'dir. Kara kutuların rengi enkaz arasında daha rahat fark edilmeleri için turucudur. Sivil uçaklarda kara kutulardaki bilgiler kesinlikle silinemez. Kara kutu şu verileri kaydeder:

Zaman t Basınç irtifası t Hava hızı t Baş doğrultusu t İvme (Dikey-Yatay) t Pilotun telsize elle müdahalesi t Motor gücü t Otomotik pilotun çalışması t Yer hızı t Kokpit ile diğer hava araçları ve mürettebatın kendi arasındaki konuşmalar.

Türk tanık: Yardım geç geldi

THY uçağının düşmesinin ardından enkaza ilk ulaşanlardan biri de havaalanında güvenlik görevlisi olarak çalışan 29 yaşındaki Ahmet Albayrak'tı. Albayrak kazayı otobandan gördüğünü söyleyerek, “Uçak burnunu havaya dikmişti. Birden arkasını yere çarptı. Şoke edici bir görüntüydü hemen arabamı kenara çekip enkaza gittim. Yardıma gelen üç kişi daha vardı. Birkaç yolcu uçaktan kendi indi. Kolu kırılmış birini gördüm. Onlarla Türkçe konuşunca rahatladılar ve olayı anlatmaya başladılar. Bacağı kırılmış biri uçaktan çıkamıyordu” diye konuştu. Albayrak yardım ekiplerinin de geç geldiğini savundu: “Ambulanslardan önce trafik polisleri ve vatandaşlar enkaza geldi. İlk ambulans 10 dakika sonra ulaştı. Bence çok ağır davrandılar.”

THY'de dün gazete dağıtılmadı

THY'NİN Amsterdam'da düşen “Tekirdağ” isimli uçakta üçü pilot, dokuz kişinin yaşamını yitirmesi Türkiye'yi yasa boğdu. Korkunç kazada 6'sı ağır 84 kişi yaralandı. Uçakta 3 pilot 4 kabin görevlisiyle biri bebek 127 yolcu bulunuyordu. Yolculardan 71'i Türk, 33'ü Hollanda, 1'i İngiliz, 4'ü de ABD vatandaşıydı. THY Genel Müdürlüğü önündeki bayraklar yarıya indirilirken; dün THY'nin tüm uçaklarında gazete dağıtılmadığı öğrenildi. Ayrıca kazayla ilgili gelişmeler, Hollanda Resmi Radyo Televizyon Kurumu NOS'un internet sayfasında dünden bu yana Türkçe olarak da veriliyor.

Alman basınından Türkçe başsağlığı

Amsterdam'dakİ uçak kazası dünya basınında da geniş yer buldu. Alman gazetesi B.Z, kazada hayatını kaybedenler için birinci sayfasından Türkçe olarak başsağlığı diledi. “Üzüntünüzü paylaşıyoruz” başlığı altında birinci sayfadan verilen haberde, Türkçe olarak da “Amsterdam'da hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz” ifadesi kullanıldı. Alman gazetelerinin birçoğu kaza haberini birinci sayfadan duyururken, kazanın nedeni ile ilgili tahmin ve iddialara da yer verdiler.

Kazadan ünlü sunucu da kurtuldu

Uçak kazasından kurtulanlar arasında Hollanda'nın ünlü televizyon programcısı Jilad Alariachi de vardı. Fas kökenli 25 yaşındaki Alariachi, haftalık olarak yayınlanan televizyon şovu “Helal Kızlar”ı iki kız kardeşi Esma ve Hacer ile birlikte (Hallal Chicks) sunuyordu. 2005 ve 2006 yıllarında ülkede büyük tartışma yaratan program Hollandalılar ve göçmenler arasındaki ilişkileri ve İslam'ın Hollanda'daki yerini konu alıyordu. Hastaneye kaldırılan Alariachi'nin durumunun iyi olduğu bildirildi.

Havaalanının güvenliği tartışılıyor

Amsterdam'da dokuz kişinin hayatını kaybettiği uçak kazası sonrası Schippol Havaalanı'nın güvenliği de tarşımaya açıldı. THY uçağının çevredeki evlere ve yoğun bir otobana çok yakın bir noktada düşmesinin ardından Hollanda basınında havaalanının konumu tartışmaya açıldı. Hollanda gazetesi De Volksrant, “Havaalanının çevresinde çok yoğun bir yerleşim olmasa da yine de önemli sayıda insan yaşıyor. Güvenlik bugüne kadar yeterli sayılabilirdi. Ancak hava trafiği giderek yoğunlaşıyor. Daha kötü bir faci yaşanmadan önlem alınmalı” çağrısı yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*