Düşen uçak arıza sinyali göndermiş

Düşen uçak arıza sinyali göndermiş.8365
  • Giriş : 04.06.2009 / 17:58:00

Air France'a ait Airbus uçağının enkaz parçaları Atlas Okyanusu'ndan toplanmaya başladı. Fransız yolcu uçağının teması kaybetmeden birkaç dakika önce otomatik sistem arıza sinyali göndermiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Brezilya Hava Kuvvetleri sözcüsü General Ramon Borges Cardoso, "Enkazı toplamaktayız" dedi ve toplanan enkaz parçalarının, Rio-Paris seferinde kazaya uğrayan uçakla ilgili soruşturmayı yürüten Fransa'ya gönderileceğini söyledi.

-UÇAK ARIZA MESAJLARI GÖNDERMİŞ-

Öte yandan, havacılık sitesi Aviation Herald'a haberini dayandıran Brezilya gazetesi O Globo, Fransız yolcu uçağının teması kaybetmeden birkaç dakika önce otomatik sistem arıza sinyalleri gönderdiğini yazdı.

Trajediden önce Airbus A330 tarafından gönderilen otomatik mesaj dizisinin analizinin, uçağın normalde kaçınacağı yoğun kümülo-nimbüs bulutlarıyla karşılaştığında birçok arızasının bulunduğunu gösterdiğini yazan gazete, Airbus'ün otomatik sisteminin 4 dakika içinde, "ADIRU, ISIS, PRIM1 ve SEC1" sistemlerinde arıza mesajı gönderdiğini ve son olarak (TSİ 05.14'te) serbest düşüş anlamına gelen "kabin dikey hızı" mesajı yolladığını belirtti.

Fransa'nın teknik soruşturmayla yükümlü Analiz ve Soruşturma Bürosu (BEA) yetkilileri ise bu konuda yorum yapmayacaklarını belirterek, "Bunu yazanlara sorun" dediler.

Kimliğini açıklamayan bir Airbus pilotu ise gazeteye, bu mesajların sistemlerin havada bozulduğunu gösterdiğini, ancak tüm sistemin bozulması durumunda bile özel eğitimli mürettebatın bir saniyede uçağın kontrolünü ele alabileceğini söyledi.

Bir başka uzman da, uçağın enkaz parçalarının bulut oluşumundan 100 kilometre uzakta bulunduğunu, dolayısıyla Brezilya kıyılarından çok uzakta meydana gelen kazanın bu yoğun bulutlardan kaynaklanmış olamayacağını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*