Düşen uçak ders olsun! ILS cihazı 3 yıldır kurulamadı!

Düşen uçak ders olsun! ILS cihazı 3 yıldır kurulamadı!.13032
  • Giriş : 04.12.2007 / 03:11:00
  • Güncelleme : 04.12.2007 / 00:46:47

ILS cihazı hala kurulmadı. Konya'da böyle bir kaza olduğu zaman bunun faturasını kimse ödeyemez!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konya Havaalanı'na, uçağın kapalı havalarda piste inişinde yardımcı olan Aletli İniş Sistemi (ILS) cihazı 3 yıl önce alındı, ancak bugüne kadar teknik nedenlerle devreye sokulamadı.

Türk Hava Yolları Konya Müdürü Ahmet Postallı, ILS cihazının piste takılamadığını öğrendiğini belirterek, "Allah korusun, Konya'da böyle bir kaza olduğu zaman bunun faturasını kimse ödeyemez" dedi.

Postallı, ILS'nin uçağın kapalı havalarda inişini sağlayan bir cihaz olduğunu, yaklaşık 200 metre görüş mesafesinde uçakların inip kalkabilmesine imkan tanıdığını söyledi.

Bu cihaz olmadığı zaman, uçağın piste iniş yapabilmesi için, minimum 2 bin metre pist görüş mesafesi gerektiğini bildiren Postallı, "Van, Diyarbakır ve Isparta'da uçakların düşmesinin birinci sebebi, bu cihazın olmayışı" dedi.

"Bu cihazın Konya Atatürk Havaalanı pistine takılması THY'nin dışında, tamamen Devlet Hava Meydanları ile ilgili bir durum" diyen Postallı, "Aldığım bilgiye göre, 3 yıl önce ILS cihazı gelmiş, ancak çeşitli nedenlerle piste cihaz takılamamış, aktif hale getirilememiş" açıklamasını yaptı.

Konya Atatürk Havaalanı yetkilileri de cihazın 3 yıl önce alındığını doğrulayarak, "Ancak bugüne kadar cihazın kurulumu ve aktif hale gelmesi, teknik nedenlerle olmadı. Çünkü cihazın, daha küçük olan eski piste değil yeni tamamlanan daha geniş piste takılması gerekti. Şu an Konya'da inen uçaklar, NDB, DME ve VOR adı verilen 3 ayrı iniş sistemi kullanıyor. ILS cihazının kısa süre içinde kurulması planlanıyor" dedi.

Diyarbakır'a ILS geliyor

Sisli havalarda uçuşların sık sık iptal edildiği Diyarbakır Havaalanı'na bu ay Aletli İniş Sistemi (Instrument Landing System-ILS) cihazı kurulacak.

Diyarbakır'da 75 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının meydana geldiği 8 Ocak 2003 tarihinden bu yana gündemde olan Diyarbakır Havaalanı'na ILS cihazının yerleştirilmesi çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi.

Görüş mesafesinin yeterli olmadığı durumlarda uçuşları mümkün kılan ILS cihazının Diyarbakır Havaalanı'na kurulması için bir süre önce başlatılan çalışmalar sürdürülüyor.

Altyapı çalışmalarının tamamlandığı, cihazın bu ay havaalanına kurularak hizmete alınacağı bildirildi.

Pilota inişte kolaylık sağlıyor

Yetkililer, ILS cihazının olmaması, özellikle kış aylarında Diyarbakır Havaalanı'ndaki sis nedeniyle çok sayıda uçuşun iptal edildiğini belirtti.

Yetkililer, "Diyarbakır Havaalanı çevresindeki dereler kışın yoğun sis üretiyor. Bu nedenle bazı yıllar 100'ün üzerinde uçuş iptali yaşandı. ILS cihazı sayesinde uçuş iptallerinin sayısında büyük azalma olacak. Çünkü ILS, pilota inişte büyük kolaylık sağlıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious