Düşen uçakla ilgili skandal iddia

Düşen uçakla ilgili skandal iddia.13259
  • Giriş : 22.04.2009 / 22:44:00
  • Güncelleme : 22.04.2009 / 22:56:37

THY'ye ait Tekirdağ uçağı, Amsterdam yakınlarında bir tarlaya düşmüş ve 10 kişi hayatını kaybetmişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kazanın ardından FBI yetkililerinin enkaz bölgesine yaklaşık 40 dakika kimseyi yaklaştırmadığı anlaşılmıştı. Bunun sebebinin ise FBI'ın uçakta bulunan Boeing çalışanlarındaki gizli askeri bilgileri korumak olduğu öğrenilmişti. Hatta FBI'ın bu operasyon sırasında bir THY görevlisini kelepçelediği iddia edildi. THY Genel Müdürü Kotil olayı doğruladı ancak gözaltının Hollanda yetkililer tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Düşen THY uçağında Amerikalılara ait gizli savunma planlarının bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bu iddia Hollanda'nın en yüksek tirajlı günlük gazetesi De Telegraaf'ta yer almış ve büyük yankı uyandırmıştı. Kazadan 45 gün kadar sonra yayınlanan haberde, yeni bir radar sistemine ait gizli planların kazada hayatlarını kaybeden dört Boeing görevlisinin dizüstü bilgisayarlarında bulunduğu ve olayın hemen ardından Hollanda'ya gelen FBI ajanlarına teslim edildiği belirtiliyordu.

Kazanın hemen ardından Boeing'in güvenlik dairesinin, ABD'nin Lahey Büyükelçiliği'nden bilgisayarların derhal uçaktan alınarak başkalarının eline geçmelerinin önlenmesini istediği vurgulanan haberde, FBI ajanlarının Frankfurt'tan özel bir uçakla Amsterdam'a geldikleri anlatılıyordu. Olayın Haarlem savcılığı tarafından da doğrulandığı belirtiliyor, "Haarlem savcılığı sözcüsü, sorumuza 'dizüstü bilgisayarlarda gizli askeri bilgiler bulunuyordu ve iade istemi yerine getirildi' yanıtını verdi" deniliyordu.

3 parçaya bölünmüş uçağın etrafına kimsenin yaklaştırılmamasının ve yaklaşık 40 dakika ne bir kurtarma ne de sağlık ekibinin gelmemesinin nedeni de FBI'ın uçaktan bilgisayarları almak için yürüttüğü operasyona bağlanıyor.

FBI'ın operasyonu ile ilgili bir ayrıntı bugün Can Ataklı'nın Vatan Gazetesi'ndeki köşesinde yer aldı. Ataklı, ''Amerika düşen bir uçaktan laptopları nasıl almıştı, o kargaşa içinde bunu nasıl organize etmişlerdi?” diye sorduğu yazısında THY Genel Müdürü Temel Kotil'in verdiği bilgileri şöyle aktarıyor:

''Konuyu THY Genel Müdürü Temel Kotil'e sordum. Kotil, 'O gün neler yaşandığını tam olarak bilemiyoruz henüz. Ama bizim alandaki bir teknik görevlimiz, boynunda apron kartı olduğu halde uçağa koşmak isterken bazı Amerikan ajanları tarafından durdurulmuş. Elemanımızın ısrarla uçağa gitmek istemesi üzerine yere yatırılıp elleri kelepçelenmiş ve bir saat depoda tutulmuş' dedi.''

Kotil, gözaltı olayını doğruladı ancak FBI ajanları değil Hollandalı yetkililerin gözaltına aldığını belirtti.

Hürriyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*