Düşen uçakta 'nükleer madde' iddiası

Düşen uçakta 'nükleer madde' iddiası.11984
  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Trabzon'dan İran'ın Tebriz kentine gitmek üzere yola çıktıktan sonra kaybolan ve dün enkazına ulaşılan özel uçağın düşüş sebebi ve nükleer madde taşıdığı iddiaları araştırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kazada ölen iki kişinin istihbarat ekiplerince izlendikleri iddiaları da doğrulandı.

Ulaştırma Bakanlığı'nın talimatıyla görevlendirilen teknik heyet uçağın enkazında inceleme yapıyor.

Uçağın, kalitesiz yakıt kullandığı, bu yüzden düştüğü belirtiliyor.

İran'ın Tebriz kentine gitmek için havalanan uçağın, nükleer malzeme taşığı yolunda iddialar da bulunuyor.

Pakistan, İran'a nükleer çalışmalarında destek olmakla suçlanıyor. Suçlamaların odağındaki isim de, Pakistan'ın nükleer programının mimarı Abdülkadir Han.

Pakistan, 2005 yılında Han'ın, İran'a kaçak santrifüj sattığını kabul etmiş, ancak hükümetin bu satıştan hiçbir şekilde haberi olmadığını öne sürmüştü.

İçişleri Bakanı Osman Güneş, iddiaların araştırıldığını söyledi. Güneş, "Uçaktaki iki kişi izleniyor muydu?" sorusuna da "evet" yanıtını verdi.

Kazada ölen İngiltere vatandaşı Mihiael Newman ile Pakistan uyruklu emekli general B. Bhangoo'nun otopsileri de tamamlandı. İki kişinin uçağın düşmesi sonucu öldüğü belirlendi.

Pazar günü kalkmıştı

Trabzon Havalimanı'ndan İran'ın Tebriz kentine gitmek üzere havalanan, ancak daha sonra haber alınamayan özel uçağın enkazı, 15 Mayıs'ta Trabzon'un Köprübaşı ilçesine bağlı Beşköy beldesinin Vizera ve Sıcakoba yaylaları arasındaki yüksek bir kesimde bulundu. Uçaktaki iki kişinin hayatını kaybettiği anlaşıldı.

Trabzon Havalimanı'ndan 13 Mayıs'ta kalkan İngiliz tescilli SKY ARROW 650T tipi uçağın gidiş meydanına inmediğinin tespit edilmesi üzerine arama-kurtarma faaliyetleri başlatılmıştı.

Uçaktan en son Trabzon'un Sürmene ilçesinin güneybatısında yer alan Koçalak tepesi civarında sinyal alınması nedeniyle arama-kurtarma faaliyetleri bu bölgede yoğunlaştırılmış, ancak bir sonuca ulaşılamamıştı.

Bunun üzerine, Ulaştırma Bakanlığı, uçağı bulabilmek için İngiliz uyruklu Mihiael Newman adlı pilot ile Pakistan vatandaşı B. Bhangoo'nun cep ve uydu telefonlarını sinyal takibine aldırmıştı.

Trabzon Valisi Nuri Okutan, özel uçağın, yakıt ikmali yapmak üzere 10 Mayıs Perşembe günü Trabzon Havalimanı'na indiğini, hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle birkaç gün havalimanında kaldığını belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious